Hazır Yufkadan Kol Böreği Tarifi

Kolay olarak hazırlanan ve harika lezzette Hazır Yufkadan Kol Böreği Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla hazırdır. Peynirli olarak verilen tarifi, kıyma ya da patates gibi farklı iç harçlarla da deneyebilirsiniz.

Her bir yufkadan birer porsiyon olarak hazırlanan böreklerin yapımında, kişi sayısına göre yufka miktarını belirlemeniz gerektiğini hatırlatırız. Videolu ve yazılı anlatımlarıyla takip edebileceğiniz Peynirli Kol Böreği Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet hazır yufka

İç harcı için;

  • Beyaz peynir

Yufkalara sürülecek sos için;

  • Yarım çay  bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt
  • Yarım çay bardağından biraz fazla eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • 2 adet yumurta

Hazırlanış Aşamaları

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; derince bir kapta 2 adet yumurta, yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı süt ve yarım çay bardağından biraz fazla tereyağı ya da margarin, iyice karıştırılarak hazır hale getirilir.

1 adet yufka mutfak tezgahına açılır ve hazırlanan sostan fırça yardımıyla her yerine bolca sürülür. İç harç olarak kullanılacak ufalanmış beyaz peynirden, yufkanın üzerine eşit miktarda dağıtılır. Rulo şeklinde sarılan yufkanın uç kısımları içe doğru kıvrılarak son şekli verilir. Her bir yufka içi aynı işlemler yapılarak hazırlanan börek hamurları, yağlı kağıt serili ya da yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir.

Kalan sostan böreklerin üzerine sürülür ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra, üzerine fırça ile süreceğiniz tereyağı, böreklerinize parlak ve şık bir görünüm verecektir. İlk sıcağı geçen kol börekleri, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.