Hazır Yufkadan Peynirli Börek Tarifi

Az malzeme ile mükemmel bir lezzet yakalayacağınız Hazır Yufkadan Peynirli Börek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Sadece 6 adet yufka ile yapılan tepsi böreğinin iç harcında, birkaç farklı çeşit peyniri karıştırarak kullanmanız tadını çok daha güzelleştirecektir.

Yapımı için fazla zaman gerektirmeyen Hazır Yufkadan Peynirli Börek Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Böreğin yapımında kullanılan malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 adet hazır yufka

İç harcı için;

  • Peynir 
  • Maydanoz

Sosu için;

  • Yarım su bardağı eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 adet yumurta

Hazırlanış Aşamaları

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; derince bir kapta, yarım su bardağı eritilmiş tereyağı, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt ve 1 adet yumurta çırpılarak karıştırılır.

Pişirme için seçilen fırın tepsisi yağlanır ve ilk yufka serilir. Üzerine hazırlanan sostan sürülür ve 2. yufka parçalara ayrılarak tepsiye yerleştirilir. Peynir ve maydanozla hazırlanan peynirli iç harçtan eşit miktarda dağıtılır üzeri 3. yufka ile kapatılır. 3. yufkanın üzeri soslandıktan sonra 4. yufka ile kapatılır.

Peynirli harç, 4. yufkanın üzerine yerleştirilir 5. yufka ile harcın üzeri kapatılır ve üzeri soslanır. Son yufka da yerleştirildikten sonra, ilk yufkanın tepsinin kenarlarından taşan parçaları böreğin üzerine kapatılır ve bıçakla kesilerek dilimlenir. Kalan sosun hepsi böreğin üzerine gezdirilerek dağıtılır.

Fırına verilmeden önce  2 – 3 saat kadar dinlendirilir. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağının geçmesi beklenen börek artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.