Tiramisu Pasta Tarifi

Tiramisu Pasta Tarifi ile çay ve kahve keyiflerinize eşlik edecek, pastane lezzetini aratmayacak enfes bir ikramlık hazırlayabilirsiniz.  Kedidili bisküvi kullanılan pastanın yapımının tüm ayrıntılarını, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda takip edebilirsiniz.

İzledikten sonra denemenizi önerdiğimiz Tiramisu Pasta Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanan videodan izlenebilir. Ayrıca, pastanın yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçüleri ile birlikte tam listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • Kedidili bisküvi

Kreması için;

  • 6 adet yumurtanın sarısı
  • 1 su bardağından 2 parmak fazla toz şeker
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 400 gram Mascarpone ya da Labne peyniri
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket (200 mililitre) sıvı krema

Bisküvileri ıslatmak için;

  • Nescafe ve su karışımı

Üzeri için;

  • Kakao

Hazırlanış Aşamaları

Su kaynatılan bir tencerenin üzerine, uygun bir karıştırma kabı yerleştirilir. 6 adet yumurtanın sarısı, kaba aktarılır ve çırpılır. Ardından, 1 su bardağından 2 parmak fazla toz şeker ve 2 yemek kaşığı süt ilave edilir. Şeker eriyene kadar, 7 – 8 dakika sürekli çırparak pişirilir ve ayrı bir kaba alınarak soğumaya bırakılır.

1 paket (200 mililitre) sıvı krema,  köpürüp kıvam alna kadar mikserle iyice çırpılarak hazırlanır.

Soğuyan karışıma, 400 gram Mascarpone ya da Labne peyniri ve 1 paket vanilya eklenerek karıştırılır. Son aşamada, önceden çırpılarak hazırlanan krema da ilave edilir ve spatula yardımıyla aşağıdan yukarı doğru karıştırılarak krema hazır hale getirilir.

Pastanın yapımında kullanılacak tercihen 24 x 24 santimetrelik kalıbın tabanına pişirme kağıdı serilir. Kedidili bisküviler, su ile karıştırılarak hazırlanan Nescafe’ye batırılır ve tüm tabana yan yana dizilerek yerleştirilir.  Üzerilerine hazırlanan kremanın yarısı aktarılır ve düzeltilir. Kremanın üzerine, 2. kat bisküviler aynı işlemler tekrarlanarak dizilir.  Verilen kalıp ölçüleri için toplamda 28 adet bisküvi yeterli olacaktır.

Kremanın kalan yarısı da bisküvilerin üzerine yayılarak dağıtılır ve üzeri düzeltilir. Üzerine kakao serpilerek buzdolabına kaldırılır ve 1 gece dinlendirilir. Buzdolabından alınan pasta kalıbından çıkarılır ve dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.