Fındıklı Kurabiye Tarifi

 

Az ve kolay malzemelerle hazırlanan Fındıklı Kurabiye Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla bilgilerinize sunulmuştur. Son aşamasında arzunuza bağlı olarak üzerini pudra şekeri ile süsleyebileceğiniz kurabiyelerin yapımında sadece 5 malzeme kullanılmaktadır.

Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntılarını takip edebileceğiniz Fındıklı Kurabiye Tarifi, Hatice’nin Mutfağı YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Sesli anlatımlı videosundan izleyeceğiniz kurabiyelerin yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 200 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1,5 su bardağı ince çekilmiş fındık içi
  • 2 su bardağı un

Üzeri için;

  • Bütün fındık içi
  • Pudra şekeri (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Derince bir kaba alınan, 200 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin, 1 paket vanilya ve 1 çay bardağı toz şeker yoğurarak karıştırılır. Ardından, 1,5 su bardağı ince çekilmiş fındık içi eklenerek karıştırmaya devam edilir. Son olarak, 2 su bardağı un ilave edilir ve iyice yoğurulur. Hazırlanan kurabiye hamuru, streç filme sarılarak buzdolabına kaldırılır ve yarım saat dinlendirilir.

Sürenin sonunda buzdolabından alınan hamurdan, ceviz büyüklüğünde parçalar alınıp elde yuvarlayarak şekil verdikten sonra, yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Tüm kurabiye hamuru için aynı işlemler uygulanır ve üstlerine birer adet bütün fındık bastırarak yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında, pembeleşene kadar yaklaşık 20 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra soğuması beklenen kurabiyelerin üzerine, arzu ederseniz pudra şekeri serpebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.