Leopar Desenli Kek Tarifi

Annelerimizin yaptığı keklerin lezzetinde ve harika görünümdeki Leopar Desenli Kek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Aynı hamuru kullanarak 3 farklı renkte kek hamuru elde edilen tarifi deneyerek, servis tabaklarınıza çok yakışacak enfes lezzette bir kek hazırlayabilirsiniz.

Çay ya da kahve beraberinde ikram edebileceğiniz Leopar Desenli Kek Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan aktarılmaktadır. Sesli anlatımı ile izleyeceğiniz videonun yanı sıra, gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet oda sıcaklığında yumurta
  • 1 su bardağı oda sıcaklığında süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2,5 su bardağı un
  • 1,5 yemek kaşığı + 1 tatlı kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı süt
  • 2,5 yemek kaşığı un

Hazırlanış Aşamaları

Derince bir kapta, 3 adet oda sıcaklığında yumurta ile 1 su bardağı toz şeker, mikser yardımıyla köpük köpük olana kadar çırpılır. Ardından, 1 su bardağı oda sıcaklığında süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya ve 2,5 su bardağı un eklenerek çırpmaya devam edilir.

Hazırlanan kek hamurundan, 4 yemek kaşığı ve 6 yemek kaşığı olmak üzere, 2 ayrı kaba aktarılır. 4 yemek kaşığı hamur ayrılan kaba 1 tatlı kaşığı, 6 yemek kaşığı ayrılan kaba 1,5 yemek kaşığı kakao eklenerek iyice karıştırılır. Rengi daha açık olan ilk kaba, yarım tatlı kaşığı un, daha koyu renk olan ikinci kaba 1 yemek kaşığı süt ilave edilerek karıştırılır. Sade olarak bırakılan kek hamuruna da, 2,5 yemek kaşığı un eklenerek karıştırılır.

Hazır hale getirilen 3 farklı kek hamuru, buzdolabına poşetine ya da kilitli poşetlere aktarılır ve uç kısımları makasla kesilir. Pişirme için seçilen kek kalıbı, yanmayan yağlı kağıtla kaplanır. Kalıbın tabanına sade hamurdan dökülerek üzeri yayılarak düzeltilir. Üzerine, videoda görüldüğü gibi, koyu renkli hamurdan 2 çizgi şeklinde hamur aktarılır. Onun üzerine de açık renkli hamurdan 1 çizgi halinde hamur yerleştirilir.  Koyu renkli hamur tekrar kullanılır ve üzeri sade hamurla kapatılır. Tüm hamurlar bitene kadar, aynı işlemler tekrarlanır.

Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında pişirilen kek, fırından alındıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan kek kalıbından ve pişirme kağıdından çıkarıldıktan sonra, dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.