Hazır Yufkadan Sodalı Börek Tarifi

Yapımında hazır yufka kullanılan pratik Hazır Yufkadan Sodalı Börek Tarifi basit ve sade anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Peynirli olarak verilen tarifi, patates, kıyma ya da ıspanak gibi farklı iç malzemeler kullanarak da deneyebilirsiniz.

5 adet hazır yufka kullanarak yaklaşık 30 parça börek elde edeceğiniz Hazır Yufkadan Sodalı Börek Tarifi için gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarının yazılı açıklamasını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz. Hazır Yufkadan Sodalı Börek Tarifi, sesli anlatımın yer aldığı video ile Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalından aktarılmaktadır.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 5 adet hazır yufka

Yufkalara sürülecek sos için;

  • 1 şişe (200 mililitre) sade maden suyu
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt

İç harcı için;

  • Beyaz peynir
  • Maydanoz

Üzeri için;

  • Çırpılmış yumurta sarısı
  • Susam ve çörek otu (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

1 şişe (200 mililitre) maden suyu, yarım su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı süt karıştırılarak, yufkalara sürülecek sos hazır hale getirilir.

1 adet yufka mutfak tezgahına serilir ve yarısının üzerine hazırlanan sos fırça ile sürülür. Yufkanın diğer yarısı üzerine kapatılır ve aynı şekilde sosu sürülür. Peynir ve maydanozu karıştırarak yapılan iç harçtan, yufkanın uzun kenarına yerleştirilir. Uç kısımları içe katlanan yufka, videoda görüldüğü gibi rulo şeklinde sarılır. Fırın tepsisine rahat yerleşmesi için ortadan kesilerek, yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir.

Tüm yufkalar aynı şekilde hazırlanır ve fırın tepsisine yerleştirilen ruloların üzerine kalan sos fırça yardımıyla sürülür. Sosun böreğe iyice geçmesi için, buzdolabına kaldırılarak birkaç saat bekletilir. Buzdolabından alınan böreğin üzerine 1 yumurtanın sarısı çırpılarak sürülür. Susam ve çörek oto serpilen börek, dilimlenerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir. Ilık olarak servis edilmesi önerilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.