Ev Yapımı Vişne Reçeli Tarifi

Mevsim meyvelerinden evde hazırlanan reçeller, her zaman kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezleri olmuştur. Evdeki Pastane sayfamızda, Ev Yapımı Vişne Reçeli Tarifi ile ilgili videolu ve yazılı anlatımı izleyerek siz de enfes bir reçel hazırlayabilirsiniz.

Vişne çekirdeklerinin pratik bir şekilde nasıl çıkarılacağını da takip edebileceğiniz videolu anlatım, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Daha az miktarda reçel hazırlamak isterseniz, aşağıda verilen ölçülü malzeme listesini orantılı olarak azaltabilirsiniz. Hazırlanış aşamalarını ve ipuçlarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 kilogram vişne
  • 3 kilogram toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Hazırlanış Aşamaları

3 kilogram vişne, uygun bir kaba alınarak bol suda iyice yıkanır. Yaprak ve sap kısımları ayrılarak temizlenir. Çekirdekleri, videoda görüldüğü gibi temiz bir çatal iğne kullanarak sapın bağlantı yerinden çıkartabilirsiniz. Pişirme için seçilen tencereye alınan vişnelerin üzerine, 3 kilogram toz şeker dökülerek üzeri kapakla kapatılır. Şekerler eriyene kadar, yaklaşık 8 -10 saat bekletilir.

Tencere, orta ateşe ayarlanan ocağa alınır ve kıvam alana kadar yaklaşık 1 saat kaynatılır. Bu aşamada, üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alıp atmanız reçelinizin ışıl ışıl bir görüntüye kavuşmasını sağlayacaktır. Ocaktan indirmeden 10 dakika öncesi, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ilave edilerek karıştırılır. Ocak kapatılmadan kaynar halde kavanozlara doldurularak kapakları kapatılır.

Sağlıklı günlerde tüketmeniz dileğiyle afiyet olsun.