Çokoprens Kurabiye Tarifi

 

Özellikle çocuklarınıza tatlı bir sürpriz olacak Çokoprens Kurabiye Tarifi, görsel ve yazılı anlatımı ile sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Verilen ölçülerle yaklaşık 15 adet kurabiye yapabileceğiniz tarif ile hazırlanan kurabiyeler, çay ve kahve saatleriniz için güzel bir seçenek olacaktır.

Kolay ve basit malzemelerle yapılan bisküvi tadındaki kurabiyelerin tarifi, Hatice Mazı YouTube kanalının hazırladığı video ile aktarılmaktadır. Görsel anlatımın yanı sıra, gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Malzemeler

  • Yarım paket (125 gram) yumuşak tereyağı ya da margarin
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 adet yumurta
  • 2,5 su bardağı un
  • Kahvaltılık çikolata kreması ( Nutella, Çokokrem, Sarelle benzeri)

Hazırlanışı

Uygun bir yoğurma kabına alınan, yarım paket (125 gram) tereyağı ya da margarin, 1 çay bardağı toz şeker, 1 adet yumurta ve yarım çay bardağı sıvı yağ, toz şeker eriyene kadar yoğurulur. 2,5 su bardağı un yavaş yavaş eklenerek yoğurmaya devam edilir. Ele yapışmayan bir kıvama gelen hamur, hazır hale gelmiştir.

Hazır hale gelen hamur, uygun ölçülerde kesilen 2 adet yağlı kağıt arasına yerleştirilir. Merdane yardımıyla ince bir şekilde düzgünce açılır. Üstündeki yağlı kağıt alınarak, yuvarlak biçimli bir hamur kesme aparatı ya da ağzı geniş bir bardakla hamur kesilir. Kesilen hamur parçaları, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirilir. Kurabiye hamurlarının üzerine, çöp şiş ya da kürdan yardımıyla küçük delikler yapılır.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, üzerileri pembeleşene kadar yaklaşık 10 – 15 dakika pişirilir. Fırından alınan kurabiyeler, soğuması için bekletilir. Soğuyan kurabiyelerden biri alınarak alt kısmına, benmari usulü eritilen çikolata kreması sürülür ve ikinci kurabiyenin tabanı ile düzgünce birleştirilerek servis tabağına alınır. Her bir kurabiye için aynı işlemler uygulanarak, çikolata kremasının donması beklenir. Harika kurabiyelerinizi artık ikram edebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.