Çikolatalı Mousse Pasta Tarifi

Kek pişirmeye gerek kalmadan yapılan Çikolatalı Mousse Pasta Tarifi, sesli anlatımın yer aldığı video ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Kolay ve pratik yapımı ile favori pastalarınızdan biri olacak tarif, sıkça tekrarlayacağınız ikramlıklardan biri olacaktır.

Hazırlanan kremasını şık kaplarda tatlı olarak da sunabileceğiniz Çikolatalı Mousse Pasta Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanıp paylaşılmıştır. Pastanın yapımı için gerekli olan tam ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da bilgilerinize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Tabanını hazırlamak için;

 • 150 gram sade bisküvi
 • 100 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin

Çikolata kremasını hazırlamak için;

 • 100 gram bitter çikolata
 • 100 gram sütlü çikolata
 • 1 tatlı kaşığı granül kahve (Nescafe ya da benzeri)
 • 3 tatlı kaşığı su
 • 1 paket (200 mililitre) sıvı krema

Üzeri için;

 • Bisküvi kırıntısı

Hazırlanış Aşamaları

 1. Çikolata kremasını hazırlamak için; küçük parçalara ayrılmış 100 gram bitter çikolata ile 100 gram sütlü çikolata, ısıya dayanıklı cam bir kaba alınır.
 2. İçine su konulan uygun bir tencerenin üzerine tabanı suya değmeyecek şekilde yerleştirilir ve orta ateşe ayarlı ocakta yaklaşık 5 dakika boyunca tutarak çikolatalar eritilir.
 3. Eriyen çikolatalar, arada karıştırarak ılıması için bekletilir.
 4. Pastanın tabanını hazırlamak için; 150 gram sade bisküvi rondodan geçirilerek un haline getirilir.
 5. Ardından, eritilmiş 100 gram tereyağı ya da margarin bisküvilere eklenip tekrar rondoda karıştırılır.
 6.  Pastanın hazırlanacağı 18 santimetrelik kelepçeli kek kalıbı, daha büyük ölçüdeki düz bir servis tabağının üzerine yerleştirilir.
 7. Hazırlanan bisküviler, tabanına eşit olarak dağıtıp yayılır ve bir su bardağı tabanıyla bastırıp sıkılaştırılır.
 8. Uygun bir kapta, 1 tatlı kaşığı granül kahve (Nescafe ya da benzeri) ile 3 tatlı kaşığı su, kahve çözülene kadar karıştırılır.
 9. Soğuk olarak bekletilen 1 paket (200 mililitre) sıvı krema, derince bir kapta mikserle köpük kıvamına ulaşana kadar çırpılır.
 10. Ardından, çırpılan krema granül kahvenin eritildiği kaba aktarılıp karıştırılır ve eritilip soğutulan çikolata eklenip mikser kullanmadan spatula yardımıyla karıştırarak hazır hale getirilir.
 11. Hazırlanan karışım, bisküvilerin üzerine düzgünce yayılıp kalıba aktarılır ve yüzeyi düzeltilir.
 12. Pasta, buzdolabına kaldırılarak en az 3 – 4 saat tercihen 1 gece dinlendirilir.
 13. Buzdolabından çıkarılan pasta, dikkatlice kalıbından çıkarılır ve üzerine bisküvi kırıntısı serpilip dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.