Ev Yapımı Beze Tarifi

Pastanelerin özel lezzetlerinden birini mutfağınızda hazırlayabileceğiniz Ev Yapımı Beze Tarifi, videolu anlatımı ile izlemeniz için Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Bu harika tatlı atıştırmalıkları tarifte verilen püf noktalarına dikkat ederek kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Şık bir sunumla ikram edebileceğiniz harika görünümlü bezelerin yapımında çok önemli olan bu hatırlatmamıza lütfen çok dikkat edin. Yumurtaların ak ve sarılarının ayrılması aşamasında, tek bir damla yumurta sarısının akına karışması, bütün emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir. Bu işlem sırasında çok dikkatli olmalısınız. Pişirme için fırın sıcaklığının da 100 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Daha yüksek bir ısıda bezelerinizin içi pişmeyecek ve rengi de koyulaşacaktır.

1 tutam tuz dahil sadece 3 malzeme ile yapılan bezeleri evinizde nasıl hazırlayacağınızı, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan izleyebilirsiniz. Yapımı için gerekli malzemelerin ölçülü listesi, aşağıda yazılı olarak verilmiştir.

Kolay gelsin ve afiyet olsun.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet oda sıcaklığında yumurta akı
  • 3 çay bardağı pudra şekeri
  • 1 tutam tuz