Ev Yapımı Beze Tarifi

Pastanelerin özel lezzetlerinden birini mutfağınızda hazırlayabileceğiniz Ev Yapımı Beze Tarifi, videolu ve yazılı anlatımı ile izlemeniz için Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Bu harika tatlı atıştırmalıkları tarifte verilen püf noktalarına dikkat ederek kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Şık bir sunumla ikram edebileceğiniz harika görünümlü bezelerin yapımında çok önemli olan bu hatırlatmamıza lütfen çok dikkat edin. Yumurtaların ak ve sarılarının ayrılması aşamasında, tek bir damla yumurta sarısının akına karışması, bütün emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilir. Bu işlem sırasında çok dikkatli olmalısınız. Pişirme için fırın sıcaklığının da 100 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Daha yüksek bir ısıda bezelerinizin içi pişmeyecek ve rengi de koyulaşacaktır.

1 tutam tuz dahil sadece 3 malzeme ile yapılan bezeleri evinizde nasıl hazırlayacağınızı, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan izleyebilirsiniz. Ayrıca, gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet oda ısısındaki yumurtanın akı
  • 1 su bardağı toz şeker ya da 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 tutam tuz

Hazırlanış Aşamaları

3 adet oda sıcaklığındaki yumurtanın ak ve sarıları çok dikkatlice ayrılır. Yumurta sarısının 1 damlasının bile akına karışmaması gerekmektedir. Çırpma kabına alınan 3 adet yumurtanın akı ile 1 tutam tuz mikserle köpürene kadar çırpılır.

Köpüren yumurtalara, 1 su bardağı toz şeker ya da 1 su bardağı pudra şekeri çırpmaya ara vermeden yavaş yavaş eklenir. Yaklaşık aralıksız olarak 10 dakika kadar çırpılan karışım, koyu kıvamlı, parlak ve pütürsüz bir şekilde olmalıdır. Bu kıvamı, parmaklarınızın arasına bir miktar alarak kontrol edebilirsiniz.

Hazır hale gelen beze hamuru, sıkma torbasına alınır ve yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı biçimde sıkılarak yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 100 derecelik fırında 1 saat pişirilir. Fırından alındıktan sonra soğumaya bırakılır ve ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.