Çikolata Şelaleli Sufle Tarifi

Pastane lezzetlerini evinize taşıyan Evdeki Pastane sayfamızda Çikolata Şelaleli Sufle Tarifi, denemeniz için beğenilerinize sunulmuştur. Bol akışkan çikolatası ve enfes lezzeti ile çok seveceğiniz sufleyi, çok özel malzemeler gerektirmeyen bu tarifiyle kolayca hazırlayabilirsiniz.

Pişirmek için cam, porselen ya da metal kaplar kullanabilirsiniz. Kap tercihleriniz, pişme süresini etkileyecektir. Fırınlama aşamasında, suflenin üzerinin kabuk tutacak kadar pişmesi yeterlidir. Daha çok pişmesi, içindeki çikolatanın katılaşmasına ve akışkanlığını kaybetmesine neden olacaktır.

4 kişilik olarak planlanan bu suflenin nasıl yapıldığını, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarıyoruz. Videonun 1;43 dakikalık bölümünde alt yazılı açıklamada, “silkeleyin” yerine imla hatası nedeniyle”sirkeleyin” yazısı çıkmaktadır. Dikkate almamanızı rica ederiz. Suflenin yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarının detaylı açıklamasını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi ( 4 Kişilik )

  • 3 adet oda sıcaklığında yumurta
  • Yarım çay bardağından biraz fazla (70 gram) toz şeker
  • 100 gram bitter ya da sütlü çikolata
  • 100 gram tereyağı
  • Yarım çay bardağından biraz fazla (50 gram) elenmiş un
  • 1 paket vanilya

Kaselere sürmek için;

  • Az tereyağı ve un

Üzeri için;

  • Pudra şekeri (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

100 gram tereyağı ile 100 gram bitter ya da sütlü çikolata birlikte eritilir. Eritme işlemi için, benmari usulü olarak eritebilir ya da  850 Watt – 45 saniyeye ayarladığınız mikrodalga fırını da kullanabilirsiniz. Eriyen çikolata ve tereyağı iyice karıştırılarak hazır hale getirilir.

Ayrı bir kapta 3 adet oda sıcaklığında yumurta, yarım çay bardağından biraz fazla (70 gram) toz şeker ve 1 paket vanilya iyice çırpılır. Ardından, hazırlanan çikolata ve tereyağı karışımı eklenir ve çırpmaya devam edilir. Yarım çay bardağından biraz fazla (50 gram) un elenerek ilave edilir ve son kez tüm malzemeler iyice çırpılır.

Pişirme için seçilen kaplar tereyağı ile yağlanır ve un serpilir. Unun fazlası, kaseler ters çevrilip silkelenerek boşaltılır. Sufle hamuru, kaselere eşit şekilde dağıtılarak boşaltılır. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 15 dakika pişirilir. Pişirme süresi, fırın kaplarına göre değişeceğinden, suflenin üzerinin kabuk bağladığını kontrol ederek fırından almanızı öneririz. Daha ince çeperli kaplarda pişme süresi kısalacaktır.

Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen suflelerin kenarları kabından dikkatlice sıyrılır ve servis tabağına ters çevrilerek yerleştirilir. İsteğe bağlı olarak üzerine pudra şekeri serpilen sufleler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.