Pratik Katmer Tarifi

Verilen ölçülerle 4 adet harika lezzette katmer elde edilen enfes bir hamur işi yapacağınız Pratik Katmer TarifiEvdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla beğenilerinize sunulmuştur. İkram edeceğiniz kişi sayısına göre malzeme ölçülerini orantılı olarak arttırabilirsiniz. 

Hamurların arasına ve üzerine sürülen tereyağı ile lezzeti tavan yapan Pratik Katmer Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanıp paylaşılmıştır. Katmerlerin yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 çay kaşığı kuru toz maya
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • 2,5 su bardağı un

Hamur aralarına sürmek için;

 • 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için;

 • Tereyağı

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hamurunu hazırlamak için; 1 su bardağı ılık süt, 1 çay kaşığı kuru toz maya ve 1,5 çay kaşığı tuz, yoğurma kabına alınarak maya çözülene kadar karıştırılır.
 2. Ardından, 2,5 su bardağı un yavaş yavaş eklenerek elle yoğurulmaya başlanır.
 3. Ele yapışmayan orta sertlikte bir dokuya kavuşan hamur, hazır hale gelmiştir.
 4. Tezgaha alınan hamur kesilerek ikiye ayrılır ve her bir parça oklava yardımıyla yufka büyüklüğüne gelene kadar açılır.
 5. Açılan hamurun üzerine, 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ karışımından fırça yardımıyla sürülür.
 6. Ortadan kesilerek ikiye ayrılan yufkanın her bir parçası, rulo şeklinde sarılıp kendi etrafında dolanarak hazır hale getirilir.
 7. Aynı işlemler uygulanarak hazırlanan 4 adet hamurun üzeri streç filmle kapatılır ve buzdolabına kaldırılarak 1 saat kadar dinlendirilir.
 8. Sürenin sonunda buzdolabından alınır ve hafifçe un serpilen tezgahta her bir hamur merdane yardımıyla tabak büyüklüğünde açılır.
 9. Yanmaz yapışmaz tavada her iki tarafı da pişirilip üzerleri tereyağı ile yağlanır.
 10. Servis tabağına alınan katmerler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.