Ev Yapımı Lavaş Ekmek Tarifi

Mutfağınızda çok kolay bir biçimde kendi ekmeklerinizi hazırlayacağınız Ev Yapımı Lavaş Ekmek Tarifi, videolu ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. 1 kilogram un kullanarak yaklaşık 14 adet lavaş ekmek yapabilir ve tüm öğünlerde afiyetle tüketebilirsiniz.

Aile bireylerinizin severek tüketecekleri Ev Yapımı Lavaş Ekmek Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Yapımında kullanacağınız malzemelerin ölçülü listesi ve püf noktalarının da yer aldığı hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 kilogram (8 su bardağı) un
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya
  • 3,5 su bardağı ılık su

Hazırlanış Aşamaları

Yoğurma kabına alınan 1 kilogram (8 su bardağı) una, 1 paket kuru maya katılarak iyice karıştırılır. Ardından, 1 yemek kaşığı tuz ve 3,5 su bardağı su yavaş yavaş eklenerek yoğurulmaya başlanır. Hamur, kulak memesi kıvamında ele yapışmayan bir kıvama geldiğinde, üzeri kapatılıp sarılarak yaklaşık 2 saat mayalanması için dinlendirilir.

İyice kabaran ve mayası tamamlanan hamurdan limon büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur. Verilen ölçülerle hazırlanan hamurdan yaklaşık 14 adet beze çıkmaktadır. Bezeler, rahat açılabilmeleri için 5 dakika kadar dinlendirilir.

Hafifçe un serpilen tezgaha alınan her bir beze, önce elle daha sonra merdane yardımıyla pişireceğiniz tava ya da sacın boyutuna uygun şekilde açılır. Açılan hamurlar, pişirme öncesi 3 –  4 dakika daha dinlendirilir. Pişirmede kolaylık sağlaması için, açtığınız 6 adet hamuru üzerine bir bez örterek pişirme öncesi biriktirebilirsiniz.

Lavaş ekmeklerinizi pişirmek için mutfağınızdaki en büyük tavayı seçmenizi öneririz. Yüksek ateşe ayarlanan ocağa tava iyice ısındığında, pişirme işlemine başlanır. Tavaya yerleştirilen yufka pişene kadar, kısa aralıklarla (5 – 6 saniye) sık sık çevirin. Bu işlem, lavaşların hem kurumamasını hem de kabarmalarını sağlayacaktır.

Kabaran ve pişen lavaşlar, kurutmadan tavadan alınır. Üst üste konulan pişen lavaşların üzeri temiz bir bezle örtülerek, tüm hamurların pişirilmesi tamamlanır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.