Portakallı İrmik Tatlısı Tarifi

3 renkli harika görünümde ve her katından ayrı bir tat alacağınız Portakallı İrmik Tatlısı Tarifi, tüm aşamalarını takip edeceğiniz videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Dilediğiniz kek kalıbını kullanarak pasta görünümünde bir ikramlık olacak tarifi, izledikten sonra denemenizi öneriyoruz.

Çay ya da kahve beraberinde servis tabaklarınıza çok yakışacak Portakallı İrmik Tatlısı Tarifi, Azime Aras YouTube kanalı tarafından yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Sesli olarak izleyeceğiniz videonun yanı sıra, talının yapımı için gerekli malzemelerin ölçüleri ile birlikte listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2,5 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
  • 1 paket vanilyalı toz puding
  • 2 yemek kaşığı toz şeker

Muhallebisi için;

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi
  • 1 paket (80 gram) bitter çikolata

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir tencereye alınan, 2,5 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu, 1 paket vanilyalı toz puding  ve 2 yemek kaşığı toz şeker, malzemeler eriyene kadar iyice karıştırılır. Ardından, orta ateşe ayarlı ocakta sürekli karıştırarak, kaynayıp kıvamını alana kadar pişirilir. Tatlının hazırlanacağı kek kalıbı, daha sonra tatlıyı kolayca çıkarabilmek için ıslatılır ve fazla suyu süzülür. Pişirilerek  hazır hale gelen portakallı karışım, kalıbın tabanına aktarılır ve üzeri düzeltilir.

Muhallebisini hazırlamak için; 1 litre süt,  1 su bardağı toz şeker ve 1 su bardağı irmik, tencerede iyice karıştırılır. Ocağa yerleştirilir ve sürekli karıştırarak koyu bir kıvam alana kadar pişirilir. Ocaktan alınır ve 1 paket vanilya eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan muhallebinin yarısı ayrı bir kaba aktarılır. Tencerede kalan muhallebiye 1 paket (80 gram) bitter çikolata küçük parçalara ayrıldıktan sonra eklenir ve karıştırarak erimesi sağlanır. Ayrılan sade muhallebiye ise, 1 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi ilave edilerek karıştırılır.

Sade muhallebi, daha önceden kalıba yerleştirilen portakallı karışımın üzerine düzgünce aktarılır. Ardından, çikolatalı muhallebi yerleştirilerek üzeri düzeltilir. Buzdolabına kaldırılarak en az 1 saat boyunca dinlendirilir. Buzdolabından alınan tatlının üzerine yapışmaması için Hindistan cevizi serpilir ve servis tabağına ters çevrilerek kalıbından çıkarılır. Dilimleyerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.