Karamel Soslu Milföy Pasta Tarifi

Pastane lezzetlerini evinize taşıyan Evdeki Pastane sayfamızda, videolu ve yazılı anlatımıyla paylaştığımız Karamel Soslu Milföy Pasta Tarifi ile karşınızdayız. Şık görünümü ve lezzeti ile pastane ürünlerinden farksız bir pasta yapacağınız tarifi, tüm aşamalarıyla sayfamızda takip edebilirsiniz.

Borcamda hazırlanan ve pratik yapımı ile favoriniz olacak Karamel Soslu Milföy Pasta Tarifi, Betülün Mutfak Aşkı YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Pastanın yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da bilgilerinize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

 • 1 paket dikdörtgen milföy hamuru

Kremasını hazırlamak için;

 • 4 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı buğday ya da mısır nişastası
 • 1 su bardağından 1 parmak eksik toz şeker
 • 4 su bardağı süt
 • 2 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
 • 1 poşet toz krem şanti

Karamel sosunu hazırlamak için;

 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
 • 1 paket (200 mililitre) sıvı krema

Hazırlanış Aşamaları

 1. Kremasını hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan 4 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı buğday ya da mısır nişastası, 1 su bardağından 1 parmak eksik toz şeker ve 4 su bardağı süt, çırpma teli yardımıyla iyice karıştırılır.
 2. Ardından, kısık ateşe ayarlanan ocakta sürekli karıştırarak, koyulaşıp kıvam alana kadar pişirilir.
 3. Ocaktan alınan muhallebiye, 2 paket vanilya ve 1 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin eklenip, yağ eriyene kadar karıştırılır.
 4. Soğuması için ayrı bir kaba alınır ve üzerinin kabuk tutmaması için arada karıştırmaya devam edilir.
 5. 1 paket dikdörtgen milföy hamurunun her bir parçası ortadan kesilerek kare haline getirilir.
 6. Ardından, karelerin her biri de dörde kesilerek dilimlenen milföy hamurları, fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında altı üstü kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir.
 7. Fırından alınan milföy hamurları, tamamen soğuyana kadar bekletilir.
 8. Pastanın üzerinde kullanmak üzere iyice kabaranlarından seçilen 40 adedi ayrılır.
 9. Kalan milföy hamurları, derince bir kapta iri parçalar halinde elde ufalayarak, pastanın tabanında kullanmak üzere hazır hale getirilir.
 10. Hazırlanan milföy parçaları, pastada kalıp olarak  kullanılacak dikdörtgen borcamın tabanına, her yerine eşit gelecek şekilde dağıtıp hafifçe üzerlerine bastırarak yerleştirilir.
 11. Tamamen soğuyan kremaya, 1 poşet toz krem şanti ilave edilip mikserin yüksek devrinde 1 – 2 dakika boyunca kıvam alana kadar çırpılır.
 12. Hazır hale gelen gelen krema, tabanına milföy parçaları yerleştirilen borcama parçalar halinde aktarılıp bir kaşık yardımıyla tabanı bozmadan dikkatlice eşit miktarda yayıp üzeri düzeltilir.
 13. Önceden ayrılan milföy dilimleri, hafifçe bastırarak kremanın üzerini tamamen kaplayacak şekilde yan yana dizilir ve sosu hazırlanana kadar bekletmek üzere buzdolabına kaldırılır.
 14. Karamel sosunu hazırlamak için; 1 su bardağı toz şeker, uygun bir tavanın tabanına her yerine eşit gelecek şekilde dağıtılır.
 15. Ardından, kısık ateşe ayarlanan ocakta şekeri hiç karıştırmadan erimesi beklenir
 16. Şeker erimeye başladığında, tahta kaşık yardımıyla hızlı ve sürekli karıştırarak pişirmeye devam edilir.
 17. Tamamı eriyen şekere, 2 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin ekleyip tekrar karıştırılır.
 18. Yağ tümüyle eridiğinde. 1 paket (200 mililitre) sıvı krema ilave edilir ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar, karıştırıp pişirmeye devam edilir.
 19. Kıvamına ulaşan karamel sos, ocaktan alınır ve sosun soğuması beklenmeden buzdolabından çıkarılan pastanın üzerine kaşık yardımıyla aktarılıp düzgünce yayılır.
 20. Pasta, buzdolabına kaldırılıp en az 5 saat boyunca dinlendirilir.
 21. Sürenin sonunda pasta, buzdolabından alınıp servis tabaklarına aktarılarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.