Hazır Yufkadan Buzluk Böreği Tarifi

Çıtır lezzeti ve kolay yapımı ile favoriniz olacak Hazır Yufkadan Buzluk Böreği Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Hazırladıktan sonra dilerseniz hemen, dilerseniz derin dondurucuya kaldırarak dilediğiniz zaman pişirebileceğiniz böreklerin nasıl yapıldığını, videolu ve yazılı anlatımlarından takip edebilirsiniz.

Peynirli olarak verilen tarifte, iç harç olarak patates ya da kıyma da kullanabilirsiniz. Hazır Yufkadan Buzluk Böreği Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli anlatımın yer aldığı videodan aktarılmaktadır. Ayrıca, gerekli malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet hazır yufka
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • Yarım çay bardağı su

İç harcı için;

  • Beyaz peynir
  • Maydanoz

Hazırlanış Aşamaları

Derince bir kapta, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 2 yemek un, 2 yemek kaşığı nişasta ve yarım çay bardağı su iyice karıştırılarak hazır hale getirilir.

1 adet yufka tezgaha serilir ve hazırlanan sostan, fırça ya da kaşık yardımıyla her yerine sürülür. Yufka, bıçakla kesilerek 8 eşit parçaya ayrılır. Üçgenlerin geniş kenarlarına, beyaz peynir ve maydanozla hazırlanan iç harçtan yerleştirilir ve sarılır. Sarılan yufkaların uçları, içe doğru kıvrılarak böreğin son şekli verilir. Diğer 2 adet yufka için de aynı işlemler tekrarlanır.

Hazırlanan börekler, yağlı kağıt serili bir tepsiye dizilir ve artan sos üzerilerine sürülerek dondurucuya kaldırılır. Donan börekler, buzdolabı poşetlerine aktarılarak tekrar dondurucuya yerleştirilir. Pişirmek istediğinizde, yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilen börekler, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra, ilk sıcağı geçen börekler ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.