Fırında Kadayıf Sarma Tarifi

 

Kızartma yapmadan hazırlanan Fırında Kadayıf Sarma Tarifi ile çok hafif bir şerbetli tatlı hazırlayabilirsiniz. Malzemeleri kolay ve yapılışı fazla zamanınızı almayacak tatlının, görsel ve yazılı anlatımını sayfamızda izleyebilirsiniz.

Kaymak ya da sade dondurma ile servis etmenizi önerdiğimiz tatlının yapımını, Ayşenur Altan YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarıyoruz. Gerekli malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

  • 250 gram tel kadayıf
  • 1 kase iri kıyılmış ceviz ya da fındık içi
  • 3 yemek kaşığı (90 gram) tereyağı

Şerbeti için;

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • Çeyrek limonun suyu

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; 1,5 su bardağı toz şeker ile 1,5 su bardağı su uygun bir tencerede, orta ateşli ocakta 5 dakika kaynatılır. Kaynayan şerbete, çeyrek limonun suyu ilave edilir ve  1 dakika daha kaynatılarak ocaktan alınır.

250 gram tel kadayıftan parçalar alınarak, videoda örneğini izleyeceğiniz şekilde içine ceviz ya da fındık koyarak sarılır. Tüm tel kadayıf aynı şekilde sarılarak hazırlanır ve sarmalar fırın tepsisine yerleştirilir. 3 yemek kaşığı (90 gram) tereyağ eritilir ve kadayıfların üzerine kaşıkla dağıtılarak dökülür. Kadayıflar, önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra ılıması beklenen kadayıfların üzerine ılık şerbet gezdirilir ve çekmesi beklenir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.