Peynirli Çıtır Börek Tarifi

4 adet hazır yufka ile 24 adet börek hazırlayacağınız Peynirli Çıtır Börek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Sirkeli ve unlu sosu ile el açmasına çok yakın çıtır bir dokuya kavuşan börekler, pratik yapımı ile de sizi yormayacaktır.

Peynirli olarak verilen tarifi, kıyma ya da patates gibi farklı iç harçlarla da deneyebilirsiniz. Peynirli Çıtır Börek Tarifi, Umut Sepetim YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca, böreklerin  yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet hazır yufka

Yufkalara sürülecek sos için;

  • 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ
  • 4 yemek kaşığı sirke
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik un
  • Yarım paketten az kabartma tozu

İç harcı için;

  • 1 kase beyaz peynir
  • 1 tutam doğranmış maydanoz

Üzeri için;

  • 2 adet yumurtanın sarısı
  • Susam ve çörek otu

Hazırlanış Aşamaları

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; derince bir kaba alınan, 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ, 4 yemek kaşığı sirke, 1 su bardağından 1 parmak eksik un ve yarım paketten az kabartma tozu, iyice çırpılıp karıştırılarak hazır hale getirilir.

1 adet yufka, mutfak tezgahına açılarak serilir ve  hazırlanan sostan alınıp üzerine fırça yardımıyla sürülür. 2. yufka üstüne kapatılır ve o da ilkinden daha az sosla ıslatılır. Soslanan yufkalar, bıçakla kesilerek önce dörde ardından her bir parça üçe kesilerek 12 adet üçgen yufka elde edilir.

Yufka parçalarının geniş kenarlarına peynir ve maydanozla hazırlanan iç harçtan yerleştirilir. Kenarları içe doğru katladıktan sonra rulo şeklinde sarılır. Diğer 2 adet yufka için de aynı işlemler uygulanarak elde edilen 24 adet sarılı yufka, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir.

2 adet yumurtanın sarısı, çırpıldıktan sonra fırça yardımıyla böreklerin üzerine sürülür. susam ve çörek otu serpilerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen börekler, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.