Çıtır Milföy Börek Tarifi

Yapımı en kolay ve pratik hamur işlerinden biri olan Çıtır Milföy Börek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımıyla hazırdır. Milföy hamurlarının kullanımı ile ilgili tarifte verilen önemli ipuçlarını uygulayarak tam sonuç alacağınız börekler, çocuklarınız için de çok sevecekleri bir atıştırmalık olacaktır.

Çok kısa sürede yaparak konuklarınıza ikram edebileceğiniz Çıtır Milföy Börek Tarifi, İlknur çokyaman YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp paylaşılan videodan aktarılmaktadır. Ayrıca, böreklerin yapımı için gerekli olan ölçülü malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

 • 4 adet dikdörtgen milföy hamuru

İç harcı için;

 • Rendelenmiş kaşar peyniri
 • Tulum ya da beyaz peynir
 • Maydanoz

Üzeri için;

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • Susam ve çörek otu (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

 1. Derin dondurucudan çıkarılan 4 adet dikdörtgen milföy hamuru, yarım saat kadar bekletilerek oda sıcaklığına gelmesi sağlanır.
 2. Ortalarındaki çizgiden keserek 8 adet kare milföy hamuru elde edilir.
 3. Her bir kare milföyün ortasına, rendelenmiş kaşar peyniri, tulum ya da beyaz peynir ve ince doğranmış maydanozla hazırlanan iç harç yerleştirilir.
 4. Bu aşamada, damak tadınıza uygun dilediğiniz farklı malzemeleri de kullanabilirsiniz.
 5. Milföyün karşılıklı iki köşesi birleştirilerek katlanır ve kenarlarına elle bastırarak kapatılır.
 6. Tüm hamurlar için aynı işlemler tekrarlanır ve son şekli verilen börek hamurları, tabanına pişirme kağıdı serili fırın tepsisine aralıklı olarak dizilip yerleştirilir.
 7. Üzerlerine 1 adet yumurtanın sarısı çırpıldıktan sonra fırça yardımıyla sürülüp, isteğe bağlı olarak susam ve çörek otu serpilir.
 8. Önceden ısıtılmış 180 derecelik alt üst ayar fırında kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir.
 9. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen börekler, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.