Pratik Sade Muhallebi Tarifi

Türk Mutfağı’nın geleneksel sütlü tatlılarından olan Pratik Sade Muhallebi Tarifi, görsel ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Özellikle çocuklar için çok sağlıklı ve besleyici olan muhallebiyi hazırlamak için gerekli tüm ayrıntıları tarifimizde takip edebilirsiniz.

İzlemenizi ve denemenizi önerdiğimiz bu enfes sütlü tatlının nasıl yapıldığı, Misssgibi Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı videodan aktarılmaktadır. Ayrıca, gerekli malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 litre süt
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı buğday nişastası
  • 1 çay bardağından 2 parmak eksik un
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin

Hazırlanış Aşamaları

Pişirme için seçilen tencere, dibinin tutmasını önlemek için sudan geçirilir. 1 litre süt, tencereye aktarılarak orta ateşe ayarlanan ocağa alınır. Ardından, 1.5 su bardağı toz şeker, 1 çay bardağı buğday nişastası ve 1 çay bardağından 2 parmak eksik un ilave edilir.

Sürekli karıştırarak pişirilen muhallebi, kaynayıp göz göz olmaya başladığında, 1 yemek kaşığı tereyağ ya da margarin eklenir ve karıştırarak eritilir. Son olarak, 1 paket vanilya da ilave edilip karıştırıldıktan sonra, tencere ocaktan alınır.

Hazırlanan muhallebi, kepçe yardımıyla dilediğiniz servis kaplarına aktarılır. Üzerini, Hindistan cevizi ya da toz fıstık gibi arzu ettiğiniz malzemelerle süsleyebilirsiniz. 2 ya da 3 saat dışarıda bekletilip buzdolabına kaldırılan muhallebiler ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.