Tavada Pratik Ekmek Tarifi

Fırın kullanmanıza gerek kalmadan harika lezzette ekmekler yapacağınız Tavada Pratik Ekmek Tarifini, görsel ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda izleyebilirsiniz. Mayalı hamur kullanarak yapılan ekmekler, çok pratik ve çabuk bir şekilde tavada hazırlanmaktadır. Kahvaltılıklara çok yakışan tava ekmeklerini, diğer öğünlerde de afiyetle yiyebilirsiniz.

Tarif ölçüleri ile yaklaşık 15 adet ekmek yapabilir, fazla ekmeğinizi derin dondurucuda saklayarak gerekli olduğunda ısıtarak aynı tazelikte tüketebilirsiniz. Ev yapımı tava ekmeklerinin nasıl yapıldığını, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı videodan aktarıyoruz. Gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları tüm detaylarıyla aşağıda yazılı olarak verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 4 yemek kaşığı kuru maya
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • 6 su bardağı ılık su
  • 15 su bardağı elenmiş un
Üzeri için;
  • 2 çay bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı su

Hazırlanış Aşamaları

Hamurunu hazırlamak için; 1 çay bardağı yoğurt, 1 çay bardağı sıvı yağ, 4 yemek kaşığı kuru maya, 2 yemek kaşığı tuz ve 6 su bardağı ılık su uygun bir yoğurma kabına alınır. Yaklaşık 16 su bardağı elenmiş un yavaş yavaş eklenerek, hamur yoğurulmaya başlanır. Yumuşak ve ele yapışmayan bir kıvam elde edene kadar un eklenmeye ve yoğurulmaya devam edilir. Kıvama gelen hamurun üzerine ıslak bir bez örtülür ve 2 saat kadar mayalanması için dinlendirilir.

Ekmekleri pişirmeden önce üzerine sürmek için; 2 çay bardağı yoğurt, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 çay bardağı su karıştırılarak hazır hale getirilir.

Mayalanan hamur, 15 – 16 adet parçaya bölünür ve pişirme için seçilen tavanın boyutuna uygun bezeler oluşturulur. Bezeler, açılmalarını beklerken kurumamaları için üzerilerine ıslak bir bez serilir. Pişirme için seçilen seçilen tavanın boyutuna uygun bir şekilde bezeler açılır. Bu aşamada, mümkünse oklava ile değil elle açmanız önerilir. Elle açılan ekmekler, daha yumuşak ve kabarık olacaktır.

Açılan hamurların üzerine, hazırlanan yoğurtlu karışım sürülür. Tava, orta ateşe ayarlanan ocağa  alınarak ısıtılır. Dilerseniz ekmeklerinizi sacda da pişirebilirsiniz. Tavaya alınan ekmek hamuru, orta ateşte arkalı önlü çevrilerek pişirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.