Paskalya Çöreği Tarifi

Pastane lezzetlerini evinize getiren Evdeki Pastane sayfamızda, Paskalya Çöreği Tarifi videolu ve yazılı anlatımıyla bilgilerinize sunulmuştur. Defalarca denenip tam sonuç alınmış tarifi izledikten sonra yapacağınız çörek, çay ve kahve saati ikramlarınızın gözdesi olacaktır.

Pamuk gibi yumuşacık kabaran hamuruyla çok seveceğiniz Paskalya Çöreği Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Çöreğin yapımı için gerekli olan malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 1 paket (200 mililitre) sıvı krema
 • 3 adet yumurta (1 adedinin sarısı üzeri için ayrılacak)
 • 1 paket vanilya
 • Çeyrek su bardağı toz şeker
 • 1 paket toz kuru maya
 • 1 adet limonun rendelenmiş kabukları
 • 3,5 su bardağı un

Üzeri için;

 • 1 adet yumurtanın sarısı (önceden ayrılan)
 • 1 çay kaşığı krema
 • File badem ya da fındık

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hamurunu hazırlamak için; 1 paket (200 mililitre) sıvı krema, uygun bir kaba alınıp ocakta kaynatmadan ılıyana kadar ısıtılır.
 2. Ardından, derince bir kaba alınan kremaya, 1 adedinin sarısı üzeri için ayrılan 3 adet yumurta, 1 paket vanilya, çeyrek su bardağı toz şeker ve 1 paket kuru toz maya eklenip çırpma teliyle iyice karıştırılır.
 3. Sonrasında, 1 adet limonun rendelenmiş kabukları ve 3,5 su bardağı un ilave edilip, hamur toparlanana kadar önce tahta kaşık yardımıyla, ardından elle yaklaşık 1 dakika boyunca yoğurulur.
 4. Toparlanan hamur, hafifçe un serpilen tezgaha alınır ve 4 – 5 dakika kadar yoğurmaya devam edilir.
 5. Ele yapışmayan orta yumuşaklıkta bir dokuya kavuşan hamur, az miktarda sıvı yağ ile yağlanmış derince bir cam kaba alınır.
 6. Üzeri kapatılarak, ılık bir ortamda 45 dakika kadar mayalanması için dinlendirilir.
 7. Mayası tamamlanan hamurdan parçalar alınıp, elde yuvarlayarak 3 adet büyük 3 adet küçük boy beze oluşturulur.
 8. Küçük boy bezeler, tezgahta yuvarlanarak şerit haline getirilir ve uçları birleştirilip saç örgüsü şeklinde sarılarak son şekli verilir.
 9. Büyük boy bezeler için de aynı işlemler tekrarlanır ve büyük paskalya hamurunun ortasına elle yanlara doğru dikkatlice bastırarak bir yuva açılır.
 10. Açılan boşluğa, küçük bezelerle hazırlanan hamur yerleştirilir.
 11. Çörek hamuru, tabanına pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirilir ve üzeri kapatılarak ılık bir ortamda 40 dakika kadar tepsi mayası için dinlendirilir.
 12. Üzerine, önceden ayrılan 1 adet yumurtanın sarısı ile 1 çay kaşığı krema çırpıldıktan sonra fırça yardımıyla hamura fazla bastırmadan sürülür ve file badem ya da fındık serpilir.
 13. Önceden ayrılan 190 derecelik alt üst ayar fırında yaklaşık 50 – 55 dakika kontrollü olarak pişirilir.
 14. Fırından alınan ve soğuması beklenen çörek, dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.