Mayasız Peynirli Gözleme Tarifi

Hamuru kolay ve pratik olarak hazırlanan Mayasız Peynirli Gözleme Tarifi, yapımını tüm ayrıntılarıyla takip edebileceğiniz anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Peynirli iç harcını değiştirerek patatesli ya da kıymalı harçla deneyerek farklı lezzetler elde edebileceğiniz Mayasız Peynirli Gözleme Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırlayıp paylaştığı videodan sizlere aktarılmaktadır. Verilen ölçülerle 6 adet elde edilen gözlemelerin yapımında kullanılan malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını,  aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 3 su bardağı un
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • 1 su bardağı ılık su
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

İç harcını hazırlamak için;

 • 5 – 6 dal doğranmış taze yeşil soğan
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • Damak tadınıza uygun peynir

Üzeri için;

 • Tereyağı

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Hamurunu hazırlamak için; derince bir kaba alınan 3 su bardağı una, 1,5 çay kaşığı tuz, 1 su bardağı ılık su ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ eklenip elle yoğurarak, hafif ele yapışan orta sertlikte bir hamur elde edilir.
 2. Yoğurularak toparlanan hamurun üzeri kapatılarak, yaklaşık 20 dakika boyunca dinlendirilir.
 3. Sürenin sonunda, hafif un serpilen tezgaha alınıp kısa bir süre daha yoğurulan hamur, kesilerek 6 eşit parçaya ayrılır.
 4. Her parça elde yuvarlayarak beze haline getirilir ve bezeler hafifçe unlanarak yuvarlak biçimde çok kalın olmayacak şekilde oklava ile açılır.
 5. Açılan hamurun bir kenarına, 5 – 6 dal doğranmış taze yeşil soğan, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber ve damak tadınıza uygun peynir karıştırılarak elde edilen iç harçtan yerleştirilir.
 6. Karşı kenar harcın üzerine kapatılıp, hamurun kenarları kesilerek düzeltilir.
 7. Tüm bezeler için aynı işlemler tekrarlanır ve hazır hale gelen gözleme hamurlarının üzerleri, kurumamaları için bir bezle kapatılır.
 8. Gözleme hamurları, önceden ısıtılan ve yağ sürülmeyen tavada arkalı önlü çevirip kontrollü olarak pişirilir.
 9. Pişen gözlemelerin üzerine sıcakken süreceğiniz tereyağı lezzetini katlayacaktır.
 10. Servis tabaklarına aktarılan sıcak gözlemeler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.