Lokmalık Peynirli Poğaça Tarifi

Denedikten sonra çok beğenerek sıkça tekrarlayacağınız Lokmalık Peynirli Poğaça Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda sizlerle paylaşılmıştır. Peynirli olarak verilen tarifte, patates ve kıyma gibi iç harçları deneyebilir ya da sade olarak da yapabilirsiniz.

Kahvaltılarınız için de enfes bir hamur işi olacak ve yaklaşık 47 adet minik poğaça elde edilen Lokmalık Peynirli Poğaça Tarifi, Meleksu Elinden YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Poğaçaların yapımı için gerekli olan tam ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 25 gram yaş maya
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 adet yumurtanın akı
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 kilogram + 1 su bardağı un

İç harcı için;

 • Beyaz peynir

Üzeri için;

 • 2 adet yumurtanın sarısı

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hamurunu hazırlamak için; küçük parçalara ayrılan 25 gram yaş maya, 2 yemek kaşığı toz şeker, 2 su bardağı ılık süt ve 1 su bardağı ılık su, maya çözülene kadar derince bir kapta çırpılarak karıştırılır.
 2. Ayrı bir yoğurma kabına alınan 1 su bardağı sıvı yağ, 2 adet yumurtanın akı ve 1 yemek kaşığı tuz, kısa bir süre karıştırıldıktan sonra, önceden hazırlanan mayalı karışım da eklenerek tekrar karıştırılır.
 3. Ardından, 1 kilogram + 1 su bardağı un yavaş yavaş eklenip elle yoğurularak, hafif ele yapışan yumuşak kıvamlı bir hamur elde edilir.
 4. Bu aşamada, hamurun ele yapışmasını önlemek ve daha yumuşatmak için 1 yemek kaşığı sıvı yağ ilave edip yoğurmanız önerilir.
 5. Hazır hale gelen hamurun üzeri kapatılarak, ılık bir ortamda yaklaşık 1 saat kadar mayalanması için dinlendirilir.
 6. Mayası tamamlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlayarak beze haline getirilir.
 7. Her bir beze avuç içinde yuvarlak biçimde açılarak ortasına beyaz peynir yerleştirip kapatılır.
 8. Elde yuvarlayarak son şekli verilen poğaça hamurları, tabanına pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yan yana dizilerek yerleştirilir.
 9. Üzerlerine, akları hamuruna eklenen 2 adet yumurtanın sarısı çırpıldıktan sonra, fırça yardımıyla fazla bastırmadan sürülür.
 10. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kontrollü olarak pişirilir.
 11. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen poğaçalar, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.