Kek Kalıbında Gül Poğaça Tarifi

Çay saatlerinizde ve kahvaltılarınızda afiyetle yenilecek Kek Kalıbında Gül Poğaça Tarifi, tüm ayrıntılarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. İçsiz olarak verilen tarifi, damak tadınıza uygun dilediğiniz malzemelerle deneyebilirsiniz.

İkram ettiğiniz herkesin tadına doyamayacakları pamuk gibi Gül Poğaça Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Tarif ölçüleri ile hazırlanan hamurdan 2 adet gül poğaça hazırlanmaktadır. Gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarının ayrıntılı anlatımını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 3 adet yumurta (2 adedinin sarısı üzeri için ayrılacak)
  • 1 paket yaş maya
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 6 su bardağı un

Hamur araları için;

  • 125 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin

Hazırlanış Aşamaları

2 adedinin sarısı ayrılmış 3 adet yumurta, 2 su bardağı ılık süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, 3 yemek kaşığı toz şeker ve 1 paket yaş maya, uygun bir kapta iyice karıştırılır. 6 su bardağı un yavaş yavaş eklenerek, kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurulur. Hazırlanan hamurun üzeri streç filmle kapatılarak sarılır ve mayalanması için 1,5 – 2 saat dinlendirilir.

Mayası tamamlanan hamur 2 eşit parçaya ayrılır ve parçalardan biri üzeri kapatılarak ayrılır.

Tezgaha alınan diğer hamur, 8 eşit parçaya ayrılır ve elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur. 2 beze oval şekilde biraz açılır ve üzerilerine eritilmiş tereyağı ya da margarin sürülür. Üst üste kapatılarak uzun kenarından başlayarak rulo şeklinde sarılır. Tüm bezeler için aynı işlemler uygulanır ve 4 adet rulo elde edilmiş olur.

Pişirme için seçilen kelepçeli kek kalıbının tabanına yağlı kağıt yerleştirilir. 4 adet rulo hamurun uç kısımları kesilir ve kalıbın ortasına düzgünce yerleştirilir. Ardından, kalan her bir rulo üçgen şekilde kesilerek 4 eşit parçaya ayrılır. Bu parçalar da, düz ve sivri kısımları 1 ters – 1 düz olarak yerleştirilerek poğaçanın deseni tamamlanır. Dinlenmesi için 20 dakika kadar bekletilir.

Üzerilerine daha önceden ayrılan 2 adet yumurtanın sarısı çırpılarak sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Önceden ayrılan hamur için de aynı işlemler tekrarlanarak fırınlanır. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen ve dinlenen poğaça, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.