Yoğurmadan Pamuk Poğaça Tarifi

Yoğurma aşamasını el sürmeden bir tahta kaşık yardımıyla kolayca bitireceğiniz ve kullanılan malzemeleri için özel alışveriş yapmanıza gerek kalmadan mutfağınızda bulunanlarla hazırlanan Yoğurmadan Pamuk Poğaça Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Pastane ürünü çöreklerin lezzeti ve dokusunda bir hamur işi yapacağınız Yoğurmadan Pamuk Poğaça Tarifi,  Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp paylaşılan videodan sizlere aktarılmaktadır. Yapımı için gerekli olan tam ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • Yarım su bardağı ılık su
 • 3 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 paket toz kuru maya ya da yarım paket yaş maya
 • 2 adet yumurta (1 adedinin sarısı üzeri için ayrılacak)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 2 yemek kaşığı (75 gram) eritilmiş tereyağı ya da margarin
 • 3 – 3,5 su bardağı un

Üzeri için;

 • 1 adet yumurtanın sarısı (önceden ayrılan)
 • Susam (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hamurunu hazırlamak için; derince bir yoğurma kabına alınan yarım su bardağı ılık su, 3 tatlı kaşığı toz şeker, 1 paket toz kuru maya ya da yarım paket yaş maya ve 1 yemek kaşığı un, çırpma teliyle karıştırılır.
 2. Kabın üzeri kapatılarak, 5 dakika kadar mayanın aktifleşmesi için bekletilir.
 3. Ardından, 1 adedinin sarısı üzeri için ayrılan 2 adet yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı ılık süt ve 2 yemek kaşığı (75 gram) eritilmiş tereyağı ya da margarin ilave edilip çırpma teliyle iyice karıştırılır.
 4. Sonrasında, 3 – 3,5 su bardağı un karışıma yavaş yavaş eklenir ve tahta kaşık yardımıyla karıştırarak yumuşak kıvamlı bir hamur elde edilir.
 5. Üzeri kapatılarak, ılık bir ortamda 20 – 25 dakika kadar mayalanması için dinlendirilir.
 6. Mayası tamamlanan hamur, hafif un serpilen tezgahta toparlanıp kesilerek 8 eşit parçaya ayrılır.
 7. Her bir parça elde yuvarlayarak beze haline getirilir ve tabanına pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir.
 8. Üzerlerine önceden ayrılan 1 adet yumurtanın sarısı çırpıldıktan sonra fırça yardımıyla sürülür ve isteğe bağlı olarak susam serpilir.
 9. Fırınlama öncesi, tepsi mayası için 20 – 25 dakika kadar bekletilir.
 10. Ardından, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında alt üst ayar fırında yaklaşık 40 dakika boyunca kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir.
 11. Fırından alındıktan sonra, nemlenmemesi için bir tel altlığın üzerine alınır ve ilk sıcağı geçene kadar beklenip servis tabağına aktarılır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.