Yalancı Su Böreği Tarifi

Hazırlanışı ve malzemeleri çok pratik olan Yalancı Su Böreği Tarifi, tüm ayrıntılarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Hamur açma zahmeti olmadan hazır yufka kullanılan ve fırın yakmadan tavada pişirilen bu pratik böreği denemenizi öneriyoruz.

Sadece 2 adet hazır yufka kullanılan Yalancı Su Böreği Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca, gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 adet hazır yufka
  • 125 gram eritilmiş margarin ya da tereyağı
  • 1 adet yumurta
  • Peynir
  • Maydanoz
  • Soğuk su
  • Az sıvı yağ

Hazırlanış Aşamaları

125 gram tereyağı ya da margarin eritilir ve 1 adet yumurta ilave edilerek iyice çırpılır. Hazırlanan bu karışım, yufkaların üzerine sos olarak sürülecektir.

Tezgaha serilen 1 adet yufkaya, hazırlanan sostan fırça yardımıyla sürülür ve ortadan kesilerek ikiye ayrılır. Her bir parça yufkaya, peynir ve maydanozla hazırlanan iç harç yayılarak yerleştirilir. Yufkanın yuvarlak kısmından başlayarak rulo şeklinde sarılır ve pişirme için seçilen yanmaz yapışmaz tavanın ortasına spiral şeklinde yerleştirilir. Diğer yufkalar da aynı şekilde hazırlanarak, ilk yufkanın etrafına sarılarak yerleştirilir.

Tavaya yerleştirilen böreğin üzerine hafifçe elle bastırılır ve üzerini örtecek biçimde soğuk su ilave edilerek 5 dakika bekletilir. Ardından, bir kapak yardımıyla böreğin üzeri kapatılarak fazla suyu süzdürülür. Üzerine ve kenarlarına bir miktar sıvı yağ gezdirilen börek, orta ateşe ayarlanan ocağa alınır.

Tava ısındıktan sonra, ocak kısık ateşe alınır ve böreğin altı kontrol edilerek kızartılır. Kapak yardımıyla ters çevrilip diğer yüzü de kızartılan börek, servis tabağına alınıp dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.