Üzümlü Pratik Pastane Kurabiyesi Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız Üzümlü Pratik Pastane Kurabiyesi Tarifi ile hazırlayacağınız harika kurabiyeler, çay saatleriniz için enfes bir seçim olacaktır. Yapımı ve malzemeleri kolay olan tarifin tüm aşamalarını, sayfamızdaki videolu ve yazılı anlatımlarından takip edebilirsiniz.

Çocuklarınız için de süt beraberinde çok sağlıklı bir ikram olacak Üzümlü Pratik Pastane Kurabiyesi Tarifi, Umut Sepetim YouTube kanalı tarafından sesli olarak hazırlanan videodan izlenebilir. Kurabiyelerin yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşmalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 adet yumurta (1 adedinin sarısı üzeri için kullanılacak)
  • 1 su bardağı kuru üzüm
  • 250 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı mısır ya da buğday nişastası
  • 4 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu

Hazırlanış Aşamaları

Derince bir kapta, 250 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 adedinin sarısı ayrılmış 2 adet yumurta ve 1 su bardağı toz şeker, yoğurarak iyice karıştırılır. Ardından, yıkandıktan sonra kurulanan ve doğranan 1 su bardağı kuru üzüm, 2 su bardağı mısır ya da buğday nişastası, 2 su bardağı un ve ve 1 paket kabartma tozu ilave edilerek yoğurulur. Son olarak, 2 su bardağı un daha ekleyerek, yumuşak ve ele yapışmayan kıvamda bir hamur elde edilir.

Hazır hale gelen kurabiye hamuru, 5 eşit parçaya ayrılarak bezeler oluşturulur. Her bir beze, rulo haline getirilip üzerilerine hafifçe bastırılarak buzdolabında 15 dakika kadar dinlendirilir. Buzdolabından alınan hamurların üzeri çatal yardımıyla çizilir ve bıçakla kesilerek son şekli verilir.

Pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirilen hamurların üzerine ayrılan yumurta sarısı ve çok az sıvı yağ çırpılarak sürülür. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında yaklaşık 20 – 25 dakika kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra soğuyan kurabiyeler, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.