Kolay Un Helvası Tarifi

Türk Mutfağı’nın geleneksel tatlılarından Un Helvası Tarifi, püf noktaları ile izleyeceğiniz videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Tarif aşamalarını takip ederek kolayca hazırlayacağınız helva, yumuşak kıvamıyla uzun süre tazeliğini korumaktadır.

Pişirdikten sonra dilediğiniz gibi şekil verebileceğiniz Kolay Un Helvası Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanan videodan izlenebilir. Ayrıca, gerekli malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı sıvı yağ
  • 3 su bardağı un

Üzeri için;

  • Ceviz ya da fındık içi

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; 1 su bardağı toz şeker ile 1,5 su bardağı su, şeker eriyene kadar iyice karıştırılarak bekletilir.

Pişirme için seçilen seçilen tava ya da tencerede, 1,5 su bardağı sıvı yağ ile 3 su bardağı un, orta ateşte karıştırarak kavrulmaya başlanır. Kavurdukça yoğunlaşan ve rengi değişen helvanın rengi, açık kahverengi olduğunda önceden hazırlanan şerbet ilave edilir.

Hızlıca karıştırmaya devam ederek, şerbetini çeken ve rengi koyulaşan helva ocaktan alınır. Kaşık ya da dilediğiniz kalıpları kullanarak şekil verebileceğiniz helvayı, bir borcama aktarıp dilimleyerek de servis yapabilirsiniz. Üzerini ceviz ya da fındık içi ile süsleyebileceğiniz un helvası, ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.