Cevizli Un Helvası Nasıl Yapılır?

Mutfağınızda kolay olarak hazırlayacağınız geleneksel tatlılarımızdan Cevizli Un Helvası Tarifi, sade ve basit anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Unun kavrulması aşamasında ocağınızın kısık ateşte olması gerektiğini hatırlatırız. Kavrulan una şerbet ilavesi sırasında, şerbetin yavaş yavaş ve karıştırılarak eklenmesi de önemlidir. Bu işlem hem helvanın topaklanmasını önleyecek hem de helva ile şerbetin buluşması sırasında oluşan yoğun buhardan sizi koruyacaktır.

Cevizli Un Helvası’nın nasıl yapıldığını, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan sizlere aktarıyoruz. Yapımında kullanılan malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 100 gram tereyağı ya da margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • Kırılmış ceviz içi
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı sıcak su

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; 2 su bardağı toz şeker ile 3 su bardağı sıcak su bir kaba alınıp karıştırılarak hazır hale getirilir.

Ayrı bir tencereye, 100 gram tereyağı ya da margarin ve 1 çay bardağı sıvı yağ alınır. Kısık ateşteki ocağa yerleştirilen tenceredeki yağ eridiğinde, 2 su bardağı un eklenir. Unun rengi sararıncaya kadar sürekli karıştırarak pişirilir. Sonrasında, kırılmış ceviz içleri de ilave edilir ve 3 ya da 4 dakika daha kavrulur. Kavurma aşamasında unun yanmamasına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Unun rengi açık kahverengine yaklaştığında, sıcak şerbet yavaş yavaş eklenir ve helva topak kalmayıncaya kadar karıştırılmaya devam edilir. Kıvamını bulan helvanın ilk sıcağı geçtikten sonra, kaşık yardımıyla ya da dilediğiniz kalıpları kullanarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.