Tencerede Pratik Fincan Kek Tarifi

Fırın kullanmanıza gerek kalmadan uygulayacağınız Tencerede Pratik Fincan Kek Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntılarıyla bilgilerinize sunulmuştur. Özel alışveriş gerektirmeyen kolay ve basit malzemelerle hazırlanan kek, kısa sürede ikrama hazır hale gelmektedir.

Çay ve kahve ile birlikte çok yakışacak olan bu pratik kekin nasıl yapıldığını, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı videodan izleyebilirsiniz. Ayrıca gerekli malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 adet oda sıcaklığında yumurta
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında su
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 çay bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu

Sosu için;

  • Hazır çikolata sosu (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir karıştırma kabına alınan, 2 adet yumurta ile 1 adet orta boy çay bardağı toz şeker mikser yardımıyla çırpılır. Ardından, 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı kakao eklenerek çırpmaya devam edilir. 1 orta çay bardağı un, 1 paket vanilya ve 1 çay kaşığı kabartma tozu da ilave edilerek son kez iyice çırparak karıştırılır.

4 adet çay fincanının iç kısımları, katı yağ ile yağlanarak hazır hale getirilir. Hazırlanan kek hamuru, fincanlara eşit şekilde dökülerek aktarılır. Kaplar, derince bir tencereye yerleştirilir ve fincanların kulplarına gelecek yükseklikte su ilave edilir. Kapakta oluşacak buharın keklerin üzerine damlamaması için, üzerine temiz bir bez örtülerek, tencerenin kapağı kapatılır.

Yüksek ateşe ayarlanan ocağa alınan tenceredeki fincanlardan tıkırtı şeklinde ses gelmeye başladığında, ocak orta ateşe alınır ve bu ayarda 20 dakika pişirilir. Kekler, kürdan testi ile kontrol edilerek tencereden alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan kekler, fincanlarından ayrılarak servis tabağına alınır. Arzu ederseniz, kekleri hazır çikolata sosu ile süsleyerek ikrama hazır hale getirebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.