Tavada Yalancı Su Böreği Tarifi

Hazır yufka ile çok kolay olarak hazırlanan Tavada Yalancı Su Böreği Tarifi, sesli anlatımlı video ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Denemeniz önerisiyle sizlerle paylaştığımız ve sadece 3 adet hazır yufka kullanarak yapılan Tavada Yalancı Su Böreği Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Böreğin yapımında kullanılan gerekli malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

 • 3 adet böreklik hazır yufka

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için;

 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı su

Tavayı yağlamak için;

 • 1 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ

İç harcı için;

 • 1 kase rendelenmiş beyaz peynir ve küp doğranmış kaşar peyniri karışımı

Hazırlanış Aşamaları

 1. Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; yarım çay bardağı sıvı yağ ile 1 çay bardağı su, uygun bir kapta iyice karıştırılır.
 2. Böreğin pişirileceği tavanın tabanı ve kenarları çok az sıvı ve katı yağ ile yağlanır.
 3. İlk yufka, kenarları dışına çıkacak şekilde tavaya yerleştirilir ve tavanın içinde kalan kısmına hazırlanan sostan fırça yardımıyla sürülür.
 4. Ardından, 2. yufka ikiye ayrılıp her katın araları soslanarak sırasıyla yerleştirilir.
 5. Sonrasında, iç harç olarak kullanılacak 1 kase rendelenmiş beyaz peynir ve küp doğranmış kaşar peyniri karışımı eklenip, 3. yufka parçalar halinde gene her katı soslanarak harcın üzerine yerleştirilir.
 6. Tavanın dışında kalan ilk yufkanın parçaları da üzerine kapatılıp kalan sosun tamamı üzerine aktarılır.
 7. Tava, orta ateşe ayarlanan ocağa alınır ve altının kızardığı kontrol edilerek büyükçe bir tabak yardımıyla ters çevrilip tavanın tabanı tekrar yağlanıp diğer yüzü de dikkatlice kızartılır.
 8. Ocaktan alınan börek, servis tabağına alınır ve ilk sıcağı geçtikten sonra kesilip dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.