Tavada Rulo Börek Tarifi

Sadece 3 adet böreklik hazır yufka ile fırın kullanmadan yapılan Tavada Rulo Börek Tarifi,  videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Su böreği tadında kolay ve pratik bir hamur işi olan Tavada Rulo Börek Tarifi, Bera Tatlı Dünyası YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan aktarılmaktadır. Ayrıca, böreğin yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

 • 3 adet böreklik hazır yufka

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için;

 • 100 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin
 • 2 adet yumurta
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ

İç harcı için;

 • Böreklik beyaz peynir

Yufkaları ıslatmak için;

 • Su

Pişirme için;

 • Çok az sıvı yağ

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; 100 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin, 2 adet yumurta ve yarım çay bardağı sıvı yağ, uygun bir kaba alınıp çırpma teliyle karıştırılır.
 2. Böreğin yapımında kullanılacak 3 adet böreklik hazır yufka, ortalarından kesilip 2 eşit parçaya ayrılarak 6 adet yufka parçası elde edilir.
 3. İlk yufka parçası tezgaha serilir ve üzerine hazırlanan sostan fırça yardımıyla bolca sürülür.
 4. Yufkanın düz kenarına böreklik beyaz peynir yerleştirip rulo şeklinde sarılır ve etrafında spiral şeklinde döndürülerek pişirme için seçilen tavanın ortasına yerleştirilir.
 5. Kalan yufkalar için de aynı işlemler tekrarlanır ve ortaya yerleştirilen yufkanın etrafına sırasıyla sararak şekil verme işlemi tamamlanır.
 6. Yufkaların üzerine, seviyesini geçmeyecek şekilde oda sıcaklığında su eklenir ve 5 dakika süreyle bekletilir.
 7. Ardından, dikkatli bir şekilde tavaya eklenen su süzülerek geri alınır.
 8. Tavanın kenarlarından az miktarda sıvı yağ eklenip, kısık ateşe ayarlanan ocakta sırasıyla her iki yüzü de kızarana kadar pişirilir.
 9. Pişen börek tavadan alınarak uygun bir servis tabağına aktarılır ve ilk sıcağı geçtikten sonra dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.