Tavada Ispanaklı Kol Böreği Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız ve hazır yufka kullanarak tavada hazırlanan Tavada Ispanaklı Kol Böreği Tarifi, size çok kısa sürede çayınıza eşlik edecek bir hamur işi yapmanızı sağlayacaktır. İç malzemesi olarak kullanılan ıspanağın yerine, kıyma, patates ya da peynir gibi damak tadınıza uygun farklı iç harçları da deneyebilirsiniz.

Fırın böreklerinin lezzetini aratmayan Tavada Ispanaklı Kol Böreği Tarifini, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı video ile aktarıyoruz. Böreğinizi yapmanız için gerekli ölçülü malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını tüm ayrıntılarıyla aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet hazır yufka
  • 1 kilogram ıspanak
  • Yarım çay bardağı sıcak su
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım yemek kaşığı salça
  • Kırmızı pul biber, karabiber, tuz
  • Sıvı yağ

Hazırlanış Aşamaları

İç malzemeyi hazırlamak için; uygun bir tavaya 2 – 3 yemek kaşığı sıvı yağ konarak, küçük doğranmış 1 adet soğan kavrulur. Yarım yemek kaşığı kadar salça ilave edilerek 1 – 2 dakika daha karıştırarak kavrulur. Daha önceden haşlanıp suyu sıkılan 1 kilogram ıspanak, pul biber, karabiber ve tuz tavaya eklenerek karıştırılır. Yarım çay bardağı sıcak su da üzerine ilave edilerek karıştırılır. 1 – 2 dakika daha pişirilerek hazır hale gelen iç harç ocaktan alınır.

3 adet yufkanın 1 adedi açılarak tezgaha serilir. Yufkanın üzeri, bir fırça yardımıyla sıvı yağ kullanarak yağlanır. Daha önce hazırlanan harç 3’e bölünür ve 1 parçası yufkanın yarısından fazla kısmının üzerine serpilerek dağıtılır. Videoda görüldüğü gibi yufka, harcın bulunduğu bölümden başlanarak rulo biçiminde sarılır.

Hazırlanan rulo, yağlanmış yapışmayan tavanın ortasına spiral şekilde yerleştirilir. Diğer 2 yufka için de aynı işlemler uygulanarak hazır hale getirilir ve ilk yufkanın etrafına sarılarak pişirmeye başlamak için hazır hale getirilir.

Ocağın en küçük kısmı, kısık ateşe ayarlanır ve tava üzerine yerleştirilir. Tavanın kapağı kapatılarak, böreğin altı kızarana kadar yaklaşık 20 – 25 dakika pişirilir. Altı kızaran böreğin üzeri yağlanır ve kapağın yardımıyla tavada ters çevrilir.

Tavanın kapağı bu kez kapatılmaz ve böreğin altı kızarana kadar ağzı açık olarak pişirilir. 15 – 20 dakika sonra altının kızarıklığını kontrol ederek, böreğinizi ocaktan alabilirsiniz. Servis tabağına alınıp ilk sıcağı geçen tava böreğinizi, dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.