Tart Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Tart ya da turta pişirmek istediğinizde ilk akla gelen Tart Hamuru Nasıl Hazırlanır? sorusunun cevabını tüm ayrıntıları ile Evdeki Pastane sayfamızda izleyebilirsiniz. Hamurun hazırlanışından pişirme aşamasına kadar bütün detayları videodan takip edebilirsiniz. Tarifi verilen tart hamurunu hemen kullanabilir ya da derin dondurucuda 30 gün süreyle saklayabilirsiniz.

Tart ya da turta hamurunun nasıl yapıldığını, Semen Öner Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan sizlere aktarıyoruz. Gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 su bardağı (250 gram) elenmiş un
  • 175 gram soğuk tereyağı
  • Yarım büyük fincan toz şeker
  • Yarım büyük fincan soğuk su

Hazırlanış Aşamaları

2 su bardağı (250 gram) elenmiş un ve 175 gram soğuk tereyağı, uygun bir kapta bulgur gibi tane tane olana kadar yoğurulur. Daha sonra, yarım büyük fincan toz şeker ve yarım büyük fincan soğuk su eklenerek 1 dakika daha yoğurulan ve toparlanan hamur hazır hale gelmiştir. Hazırlanan tart hamuru, streç filmle kaplanarak en az yarım saat buzdolabına kaldırılarak dinlendirilir.

Kullanacağınız tart kalıbının tabanı ve kenarları tereyağ ile yağlanarak hazırlanır. Daha sonra, yağlanan kalıba un serpilir ve fazla un ters çevrilerek boşaltılır.

Buzdolabından alınan dinlenmiş tart hamuru, un serpilen tezgaha alınır ve kullanacağınız tart kalıbından biraz büyük şekilde açılır. Videoda görüldüğü gibi kalıba yerleştirilen hamurun kabarmasını önlemek için tabanına çatal yardımıyla delikler açılır.

Bunun yerine ağırlık yapması için hamurun tabanına kuru bakliyatlar da yerleştirilebilir. Önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında üst malzemeleri olmadan 20 dakika, malzemeleri ile birlikte hazırlanmışsa 40 dakika pişirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.