Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi

Geleneksel tatlılarımızdan birini mutfağınızda aslına en yakın lezzette hazırlayacağınız Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntılarıyla bilgilerinize sunulmuştur.

Yapım aşamalarını bire bir uygulayarak denediğinizde mükemmel sonuç alacağınız Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi, Betülün Mutfak Aşkı YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan aktarılmaktadır. Ayrıca, helvanın yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

 • 150 gram margarin ya da tereyağı
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı un

Şerbetini hazırlamak için;

 • 2 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker

Hazırlanış Aşamaları

 1. Şerbetini hazırlamak için; küçük bir tencereye alınan 2 su bardağı su ile 2 su bardağı toz şeker kısa bir süre karıştırılır.
 2. Ardından, kısık ateşe ayarlanan ocakta arada karıştırarak kaynatılır.
 3.  Ocağın kısık ateşe ayarlanan başka bir gözünde, uygun bir tavaya 150 gram margarin ya da tereyağı ile 1 çay bardağı sıvı yağ alınır ve katı yağ eriyene kadar beklenir.
 4. Ardından, 2 su bardağı un eklenip sürekli karıştırarak yaklaşık 15 -20 dakika boyunca kavrulur.
 5. Kaynamaya başlayan şerbet ocaktan alınır ve kavrularak kıvamını alan unun bulunduğu ocağın altı kapatılır.
 6. Şerbetin kavrulan unla buluştuğu anda çok dikkatli olunması ve tavanın kapağı kullanılarak şerbetin kenardan dökülüp hemen  kapatılması gerektiğini hatırlatırız.
 7. Kısa bir süre bekledikten sonra, kapak kaldırılıp topak kalmayana kadar tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırılır.
 8. Ardından, kapağı kapatılarak 10 – 15 dakika kadar dinlendirilen helva, kaşık yardımıyla şekil verip servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.