Tam Buğday Unundan Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

Tam Buğday Unundan Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi ile ev yapımı harika ekmekler hazırlayabilirsiniz. Dikdörtgen baton kalıp kullanarak tost ya da sandviç ekmeği olarak değerlendirebileceğiniz ekmeğin nasıl yapıldığını, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda takip edebilirsiniz.

Gönül rahatlığıyla ailece tüketebileceğiniz çok sağlıklı Tam Buğday Unundan Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanış aşamalarının yazılı dökümünü ve gerekli malzeme listesini ölçüleri ile birlikte aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 su bardağı ılık süt
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket esmer ekmekler için ekşi mayalı ekmek harcı
  • 4 su bardağı tam buğday unu

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir yoğurma kabına alınan, 1 su bardağı ılık süt, yarım su bardağı su, yarım su bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı toz şeker çırpılır. 1 paket esmer ekmekler için ekşi mayalı ekmek harcı da eklenerek tekrar çırpılır. Ardından, 4 su bardağı tam buğday unu yavaş yavaş ilave edilerek hamur iyice yoğurulur.

Yoğurulan ekmek hamurunun üzeri kapatılarak 1 saat boyunca mayalanması için dinlendirilir. Mayası tamamlanan hamur, mutfak tezgahına alınır ve elle bastırarak bir miktar açılır. Rulo biçiminde sarılan hamur, uç kısımları alta kıvrılarak az yağlanmış baton kalıba yerleştirilir. Tekrar üzeri örtülerek, 1 saat daha mayalanması için bekletilir.

Sürenin sonunda, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 40 dakika kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra, kalıbından çıkarılır ve üzerine biraz su serperek bir bezle örtülür. Soğuyan ekmeği dilimledikten sonra dilediğinizce tüketebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.