Tahinli ve Fındıklı Kurabiye Tarifi

Kolay hazırlanan hamuru ve enfes harcı ile çay ve kahvelerinize eşlik edecek Tahinli ve Fındıklı Kurabiye Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımıyla bilgilerinize sunulmuştur. Streç film yardımıyla hamurun nasıl kolayca açılacağını ve rulo haline getirirken size nasıl kolaylık sağlayacağını ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz.

Harika lezzetlerin tam ölçüleri ile uyumlu bir şekilde buluştuğu Tahinli ve Fındıklı Kurabiye Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Kurabiyelerin yapımı için gerekli olan ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

İç harcını hazırlamak için;

 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı çekilmiş fındık içi
 • 1 su bardağı tahin

Hamurunu hazırlamak için;

 • 125 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3 su bardağından 2 yemek kaşığı eksik un

Üzeri için;

 • Pudra şekeri

Hazırlanış Aşamaları

 1. İç harcını hazırlamak için; uygun bir kaba alınan 1,5 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı çekilmiş fındık içi ve 1 su bardağı tahin, kaşık yardımıyla iyice karıştırılır.
 2. Hamurunu hazırlamak için; 125 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin, 1 çay bardağı yoğurt, 1 adet yumurtanın sarısı, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 paket kabartma tozu, yoğurma kabına alınır.
 3. Ardından, 3 su bardağından 2 yemek kaşığı eksik un, karışıma yavaş yavaş eklenerek elle yoğurulmaya başlanır.
 4. Ele yapışmayan ve sert olmayan bir dokuya ulaşan hamur, hazır hale gelmiştir.
 5. Hamurun üçte biri kadar parçası elde rulo haline getirilir ve tezgaha serilen streç filmin üzerinde yuvarlayarak biraz daha uzatılır.
 6. Ardından, önce elle üzerine bastırarak sonrasında üzerine streç film yerleştirip merdane yardımıyla çok ince olmayacak şekilde kolayca açılır.
 7. Üzerindeki streç film alındıktan sonra, uçlarındaki fazlalıklar kesilerek uzun ve düzgün kenarlı dikdörtgen bir hamur elde edilir.
 8. Hamurun ortasına önceden hazırlanan iç harçtan yerleştirilir ve uzun kenarlarda biraz boşluk kalacak şekilde eşit olarak üzerine düzgünce yayılır.
 9. Tabandaki streç filmin de yardımıyla, uzun kenarından içe doğru sararak rulo haine getirilir ve birleşim yeri elle hafifçe bastırarak kapatılır.
 10. Birleşim yeri aşağıya gelecek şekilde tezgaha yerleştirilen hamur, keskin bir bıçak yardımıyla 2 parmak eninde verev biçimde kesilerek dilimlere ayrılır.
 11. Kalan kurabiye hamuru için de aynı işlemler tekrarlanır ve hazırlanan dilimler, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir.
 12. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerleri pembeleşene kadar kontrollü olarak pişirilir.
 13. Fırından alınan kurabiyelerin tamamen soğuması beklenir ve üzerlerine pudra şekeri serperek servis tabağına aktarılır.
 14. Kurabiyeler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.