Sokak Simidi Tarifi

Yapım aşamalarını takip ederek geleneksel lezzetlerimizden birini çok özel malzemeler gerekmeden mutfağınızda hazırlayacağınız  Sokak Simidi Tarifi, denemeniz önerisiyle Evdeki Pastane sayfamızda sizlerle paylaşılmıştır.

Yapım aşamalarını bire bir uygulayarak dışı çıtır içi yumuşak ideal dokuda 8 adet simit elde edilen Sokak Simidi Tarifi, Alev Türken YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Sesli anlatımlı videonun yanı sıra, yapımı için gerekli malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 2 su bardağı ılık su
 • Yarım paket kuru toz maya ya da çeyrek paket yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 5 su bardağı  un

Bezelerin üzeri için;

 • Sıvı yağ

Hamurları bulamak için;

 • 1 çay bardağı üzüm pekmezi
 • 1 çay bardağı su
 • Kavrulmuş susam

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Hamurunu hazırlamak için; yoğurma kabına alınan 2 su bardağı ılık su, yarım paket kuru toz maya ya da çeyrek paket yaş maya, 1 tatlı kaşığı toz şeker, maya çözülene ve şeker eriyene kadar karıştırılır.
 2. Ardından, 2 yemek kaşığı sıvı yağ eklenip kısa bir süre daha karıştırılır.
 3. Sonrasında, 1 tatlı kaşığı tuz ve yavaş yavaş ilave edilerek yaklaşık 5 su bardağı  un ilave edilir ve spatula ya da tahta kaşık yardımıyla hamur toparlanana kadar karıştırmaya devam edilir.
 4. Toparlanan hamur, hafifçe un serpilen tezgahta yaklaşık 3 – 4 dakika boyunca, ele yapışmayan orta sertlikte bir kıvama ulaşana kadar elle yoğurulur.
 5. Hazır hale gelen hamur, kesilerek 8 eşit parçaya ayrılır ve her bir parça tezgahta yuvarlayarak silindir formunda beze haline getirilir.
 6. Hazırlanan bezeler uygun boyutlu bir tepsiye alınır ve üzerlerine sıvı yağ sürülür.
 7. Tümü, temiz bir poşetle hava almayacak şekilde kapatılır ve mayalanması için yarım saat boyunca dinlendirilir.
 8. Sürenin sonunda, her bir beze tezgahta yuvarlayarak yaklaşık 60 santimetre uzunluğunda şerit haline getirilir ve uçları yan yana getirilip kendi etrafında burarak döndürülür.
 9. Uç kısımları birleştirilip kapatılarak son şekli verilir.
 10. Hazır hale gelen simit hamurlarının her yeri, önce 1 çay bardağı üzüm pekmezi ile 1 çay bardağı su çırpılarak elde edilen karışıma, ardından kavrulmuş susama bulanır
 11. Tabanına pişirme kağıdı serilen fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirilen hamurların üzerine poşet kapatılarak, pişirme öncesi 15 dakika boyunca tepsi mayası için dinlendirilir.
 12. Ardından, her bir hamur elde bir miktar inceltilip açılarak 100 derecelik fırında 10 dakika bekletilir.
 13. Sonrasında, fırının derecesi 190 dereceye yükseltilip yaklaşık 25 dakika boyunca kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir.
 14. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen çıtır sokak simitleri, yanına çok yakışacak çay beraberine artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.