Sivas Katmeri Tarifi

 

Yöresel lezzetlerimizden Sivas Katmeri Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Sivas ve yöresinin ünlü yağlı çöreğini mutfağınızda hazırlamanın tüm aşamalarını detaylı olarak sayfamızdan takip edebilirsiniz. Tarif ölçülerini uyguladığınızda 6 adet katmer elde edilmektedir.

Enfes bir kahvaltılık ya da çay beraberinde lezzetli bir ikram olacak Ev Yapımı Sivas Katmeri Tarifi, Ev Lezzetleri YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzemeler

  • 5 su bardağı (yarım kilogram) un
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı kuru maya
  • 1 paket (250 gram) oda sıcaklığında margarin
  • 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağı
  • Aldığı kadar ılık su

Üzeri için;

  • Yumurta sarısı + az sıvı yağ karışımı

Hazırlanışı

Yoğurma kabına alınan 5 su bardağı (yarım kilogram) una, 2 çay kaşığı kuru maya, 2 tatlı kaşığı tuz ve yumuşak ele yapışmayan bir kıvama gelene kadar su ilave ederek yoğurulur. Hazırlanan hamur, tezgaha alınarak çok inceltmeden elle açılır. Hamurun ortasına, oda sıcaklığına getirilmiş 1 paket (250 gram) margarin ve 2 yemek kaşığı tereyağ küçük parçalar halinde yerleştirilir.

Hamur kenarlarından ortaya doğru kıvrılır ve ikiye katlanarak 5 dakika kadar dinlendirilir. Tezgah ve hamur hafifçe unlanarak merdane yardımıyla yanlardan sürekli katlayarak hamura konan yağlar yedirilir. Bu aşamada, videoda görüldüğü gibi merdaneye un serpilerek katlayarak açmaya devam edilir. Yaklaşık 5 -6 dakika sonra artık hamur yağı çekmiş olarak hazır hale gelecektir.

Hazırlanan hamur 5 dakika dinlendirildikten sonra, çok ince olmayacak şekilde son kez açılır ve kesilerek 6 eşit bezeye ayrılır. Her bir beze hafifçe açılarak fırın tepsisine yerleştirilir. Üzerilerine, yumurta sarısı ve az sıvı yağ çırpılarak fırça yardımıyla sürülür. Bıçakla çok derin olmayan çizikler atılır ve önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 10 – 15 dakika kızarana kadar pişirilir. Fırından alınan katmerler, ilk sıcağı çıktıktan sonra artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.