Şekersiz ve Unsuz Diyet Kurabiye Tarifi

 

Şeker yerine muz ve kuru meyvelerin bulunduğu, yulaf ezmesinin un olarak kullanıldığı Şekersiz ve Unsuz Diyet Kurabiye Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda izlemeniz ve denemeniz için hazırdır. Un, yağ ve şekerin bulunmadığı diyet kurabiye, diyabet rejimi uygulayanlar için de ideal bir seçenek olacaktır.

Sadece 3 adet malzemenin kullanıldığı pratik kurabiyeyi hazırlarken, dilediğiniz kuru meyveleri tek başına ya da birlikte kullanabilirsiniz. Yumurta ve süt ürünleri alerjisi olanların yanı sıra, hayvansal gıda içermediğinden vegan beslenme tarzını seçenler de bu tarifi gönül rahatlığıyla deneyebilirler.

Şekersiz ve Unsuz Diyet Kurabiye Tarifi, Kevserin Mutfağı YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarılmaktadır. Görsel anlatımın yanı sıra, yapımı için gerekli olan malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

  • 2 adet muz
  • 1,5 su bardağı yulaf ezmesi
  • 6 – 7 adet kuru kayısı

Hazırlanış Aşamaları

1,5 su bardağı yulaf ezmesi, mutfak robotunda çekilerek un haline getirilir. 2 adet muz soyularak uygun bir kapta çatal yardımıyla ezilerek püre haline getirilir. Un haline getirilen yulaf ezmesi yavaş yavaş eklenerek karıştırılır. İyice karıştırılan muz ve yulaf ezmesi ununa, küçük olarak doğranmış 6 – 7 adet kuru kayısı eklenerek tekrar karıştırılır. Hazırlanan kurabiye hamurundan, 2 adet tatlı kaşığı yardımıyla parçalar alınarak, videoda görüldüğü gibi yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Tepsiye yerleştirilen kurabiyelerin üzeri, kaşığın sırtı kullanılarak düzeltilir.

Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında yaklaşık 13 – 15 dakika kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen kurabiyeler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.