Saray Helvası Tarifi

Geleneksel lezzetlerimizden birini sadece 4 malzeme ile  mutfağınızda kolay bir biçimde hazırlayacağınız Saray Helvası Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda tüm yapım aşamalarıyla bilgilerinize sunulmuştur.

Ağızda dağılan dokusu ve enfes tadı ile ikram ettiklerinizden tam not alacak Saray Helvası Tarifi, Betülün Mutfak Aşkı YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak  hazırlanıp yayınlanmıştır. Helvanın yapımı için kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 su bardağı un
  • 100 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı pudra şekeri

Hazırlanış Aşamaları

  1. Uygun boyuttaki yanmaz yapışmaz bir teflon tavaya alınan 3 su bardağı un, kısık ateşe ayarlanan ocakta sürekli karıştırarak rengi değişmeye başlayana kadar yaklaşık 20 dakika boyunca özenle kavrulur.
  2. Ardından, 1 su bardağı pudra şekeri ilave ederek karıştırılır.
  3. Sonrasında, 100 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin ile 1 çay bardağı sıvı yağ karışımı eklenip, ıslak kum kıvamına gelen 1 – 2 dakika daha kadar karıştırarak kavurmaya devam edilir.
  4. Ocaktan alınan helva, tabanına pişirme kağıdı serili küçük boy dikdörtgen borcama aktarılır ve üzerine kaşıkla bastırıp yayarak yüzeyi düzeltilir.
  5. Keskin bir bıçak yardımıyla kesilip dilimlenerek, buzdolabına kaldırıp 2 – 3 saat kadar dinlendirilir.
  6. Buzdolabından çıkarılan helvanın üzeri, dilediğiniz malzemelerle süslenip ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.