Rulo Poğaça Tarifi

Verilen ölçülerle 16 adet poğaça elde edilen ve misafirlerinize ya da aile bireylerinize enfes bir hamur işi sunacağınız Rulo Poğaça Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla sizlere aktarılmıştır.

Pamuk gibi yumuşacık dokusu ve iştah açan görünümü ile herkesin beğenisini kazanacak Rulo Poğaça Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanıp paylaşılmıştır. Poğaçaların yapımı için gerekli olan malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarının ayrıntılı anlatımını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 adet yumurtanın akı
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 paket kuru toz maya ya da yarım paket yaş maya
 • 6 su bardağı un

İç harcını hazırlamak için;

 • Beyaz peynir
 • Maydanoz

Üzeri için;

 • 2 adet yumurtanın sarısı

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hamurunu hazırlamak için; derince bir yoğurma kabına alınan 1 su bardağı ılık su, 1 su bardağı yoğurt, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 adet yumurtanın akı, 2 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 paket kuru toz maya ya da yarım paket yaş maya, iyice karıştırılır.
 2. Ardından, 6 su bardağı un yavaş yavaş ilave edilip hamur toparlanana kadar spatula ya da tahta kaşık yardımıyla karıştırılır.
 3. Sonrasında, hafifçe un serpilen tezgahta az ele yapışan yumuşak bir kıvama gelene kadar elle yoğurulur.
 4. Tekrar yoğurma kabına alınan hamurun üzeri streç film ve bezle kapatılıp, ılık bir ortamda yaklaşık 1 saat kadar mayalanması için dinlendirilir.
 5. Mayası tamamlanan hamur, tezgahta kısa bir süre daha yoğurduktan sonra, kesilerek 16 eşit parçaya ayrılır ve elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur.
 6. Her bir beze, tezgahta çay tabağından biraz büyük ölçüye gelene kadar yanlara doğru bastırarak elle yuvarlak biçimde açılır.
 7. Kenarına, beyaz peynir ve maydanozla hazırlanan iç harcı yerleştirilir ve iki yandaki kenarlar hafifçe içe doğru katlanıp rulo şeklinde sarılır.
 8. Her bir beze için aynı işlemler tekrarlanır ve birleşim yerleri aşağıya gelecek şekilde tabanına pişirme kağıdı serili fırın tepsisine aralıklı olarak dizilip yerleştirilir.
 9. Tepsinin üzeri bir bezle kapatılarak yarım saat kadar tepsi mayası için dinlendirilir.
 10. Sürenin sonunda, üzerlerine 2 adet yumurtanın çırpılmış sarısı çok bastırmadan fırça yardımıyla sürülür ve jilet ya da keskin bir bıçak yardımıyla 2 adet çizik atılır.
 11. Önceden ısıtılmış 200 derecelik alt üst ayar fırında yaklaşık 20 dakika boyunca kontrollü olarak pişirilir.
 12. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağının geçmesi beklenen poğaçalar, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.