Pratik Sigara Böreği Tarifi

Hazır yufka kullanılarak yapılan Sigara Böreği, çay saatlerinin ve ana öğünlerin gözde ara sıcağıdır. Tüm damak tatlarına uygun olan Sigara Böreği Tarifi, çabuk ve pratik hazırlanışı ile de ev hanımlarına güzel bir ikram seçeneği olmuştur.

Önceden hazırladığınız ve sardığınız sigara böreklerini derin dondurucunuzda saklayabilir, gerektiğinde çıkartarak 15 dakika gibi kısa bir süre sonra, kızartarak servis yapabilirsiniz.

Pratik Sigara Böreği Tarifini, sayfamızda yer alan Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı sesli anlatımlı videodan izleyebilirsiniz. Gerekli malzemeler ve hazırlanışı ayrıca yazılı olarak da aşağıda bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • Hazır yufka
  • Böreklik lor peyniri
  • Maydanoz
  • Sıvı yağ

Hazırlanış Aşamaları

Lor peyniri ve kıyılmış maydanoz karıştırılarak, iç harcı hazır hale getirilir. Tarifte verilen lor peyniri yerine, evinizde hazır olan farklı peynir çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Kullandığınız peynirin tuzuna göre, bu aşamada peynirli harcınıza tuz ilave edebilirsiniz.

Sonrasında kullanılacak yufkaların hazırlanmasına geçilir. 1 adet yufka önce 4’e, sonra her parça 3’e ayrılarak, bir yufkadan 12 parça elde edilir. Elde ettiğiniz parçalardan 1 tanesi tezgaha serilir. Üzerine, hazırlanan peynirli harçtan 1 yemek kaşığı kadar yerleştirilir. Kenarları kapatılarak, gevşek olmayacak şekilde sarılır. Uç kısmı suya batırılarak, yufkaya yapışması sağlanır.

Tüm yufka parçaları aynı şekilde sarılarak hazırlanır. Sarılan yufkalar, bol kızgın yağda çevrilerek kızartılır. Kızaran sigara börekleri, fazla yağını alması için kağıt havlu serili servis tabağına alınır. Soğutmadan ve ılık olarak yemenizi önerdiğimiz, çıtır çıtır Sigara Börekleri artık servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.