Pratik Krep Tarifi

Özellikle sabah kahvaltısı için tercih edilen, ancak ara öğünlerde ya da konuklarınıza mevsim meyveleri ile birlikte ikram edebileceğiniz krepleri nasıl yapacağınızı Evdeki Pastane sayfamızda izleyebilirsiniz. Kahvaltılıklar, reçel, bal ya da çikolata kreması ile birlikte tüketilen krep, yumurtayı zor yedirdiğiniz çocuklar için de besleyici bir seçenek olacaktır.

Pratik Krep Tarifi, sesli anlatımın yer aldığı ve Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan aktarılmaktadır. Yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi ( 6 adet )

Hamuru için;

  • 2 adet yumurta
  • 2 su bardağından biraz az un
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı tuz

Pişirme için;

  • Sıvı yağ

Hazırlanış Aşamaları

2 adet yumurta, 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı su, uygun bir kaba alınarak çırpılır. Arzu edilirse, 1 su bardağı su yerine 1 su bardağı süt, yani toplamda 2 su bardağı süt koyarak da hazırlanabilir. İyice çırpılan karışıma, 2 su bardağından biraz az un yavaş yavaş eklenerek çırpmaya devam edilir.

Kek hamuruna oranla daha akıcı bir kıvam elde edilmesi gerekir. 1 çay kaşığı tuz eklenip tekrar çırpılan krep hamuru, hazır hale gelmiştir. Tatlı katıklarla yemek istediğinizde, tuz miktarını azaltmanız önerilir.

Ocağa yerleştirilen yanmaz ve yapışmaz tava, sıvı yağ ile yağlanır. Yağ ve tava kızdıktan sonra, hazırlanan krep hamurundan bir kepçe kadar alınarak tavaya dökülür. Orta ateşte, her iki tarafı da kızartılarak pişirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.