Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi

Enfes görünümü ve harika aroması ile kahvaltı sofralarınızda yer vereceğiniz Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Ev yapımı bu reçel, vitamin ve şifa kaynağı portakalın sadece kabuklarından yapılmaktadır. Bu özel meyvenin hiç bir yerinin çöpe gitmemesini sağlayan bu lezzetli tarifi denemenizi öneririz.

Kolay ve pratik olarak yapımını videodan izleyeceğiniz Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Tarifin yazılı anlatımını ve gerekli malzemelerin ölçülü listesini aşağıda takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 5 adet portakal
  • 1 kilogram toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Hazırlanış Aşamaları

5 adet portakal iyice yıkanarak kuruması beklenir. Portakalların turuncu renkli kabuğu ince bir şekilde rendelenir. Rendelenen kabuklar, reçelin yapımında kullanılmayacaktır. Ancak, üzerine biraz toz şeker serpip saklayarak, daha sonra yapacağınız kurabiye ya da tatlılarda kullanabilirsiniz.

Alt ve üst kısımları kesilen portakallar dilimlenerek soyulur. Elde edilen portakal kabukları, önce şerit halinde daha sonra küçük dörtgenler şeklinde kesilerek hazırlanır. Kesilen parçalar, uygun bir tencereye alınır ve üzerini geçecek kadar su eklenir. Orta ateşe ayarlı ocakta, bir taşım kaynatılır. Ardından, suyu süzülüp, tekrar yeni su ekleyerek, 3 – 4 dakika daha kaynatılır. Ocaktan alınarak ılıması beklenen kabuklar, kevgirde suları süzülüp ayrı bir tabağa alınır.

1 kilogram toz şekerle 2 su bardağı su, bir tencerede orta ateşli ocakta kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika sonra koyulaşmaya başladığında portakal kabukları ilave edilir. Reçelin kıvamında olup olmadığını anlamak için; reçelden kaşıkla bir parça alınır ve bir tabağa damlatılır. Reçeliniz dağılmadan duruyorsa kıvamı tamam demektir. Kıvamı uygun olan reçele, 1 çay kaşığı limon tuzu eklenerek karıştırılır ve son kez bir taşım daha kaynatılır. Hazır hale gelen reçel, kavanozlara aktarılarak kapakları kapatılır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.