Peynirli Puf Poğaça Tarifi

Pastane poğaçalarını aratmayacak lezzet ve görünümde poğaçalar yapacağınız Peynirli Puf Poğaça Tarifi, Evdeki Pastane Sayfamızda bilginize sunulmuştur. Bu pratik tarifle hazırlayacağınız poğaçalar, çay saatlerinize harika bir şekilde eşlik edeceklerdir.

Mayalı hamur kullanılan ve geç bayatlayan poğaçaların nasıl yapıldığını, Mutfak Sırları YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarıyoruz. Gerekli malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamalarının ayrıntıları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 4 su bardağı un
  • 2 adet yumurtanın akı
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik su
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 150 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • 1 paket (10 gram) kuru maya

İç harcı için;

  • Beyaz peynir

Üzeri için;

  • 2 adet yumurtanın sarısı + 1 yemek kaşığı süt karışımı

Hazırlanış Aşamaları

4 su bardağı unun bir kısmı yoğurma kabına alınır. 1 paket (10 gram) kuru maya, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağından 1 parmak eksik su ilave edilerek karıştırılır. 150 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin, 2 adet yumurtanın akı ve 1,5 tatlı kaşığı tuz eklenerek yoğurulmaya başlanır.

Hamurunuzun kıvamı yumuşak olursa, kalan unu bu aşamada ekleyebilirsiniz. Ele yapışmayan bir kıvama gelen hamur toparlanarak, üzeri streç filmle kapatılır ve oda sıcaklığında 30 dakika mayalanması için dinlendirilir.

Mayası tamamlanan hamur, kısa bir süre yoğurulur ve mandalina büyüklüğünde parçalar alınarak bezeler oluşturulur. Yapılan bezeler, elde fazla inceltmeden açılır ve ortasına iç harç için hazırlanan beyaz peynir yerleştirilerek, pişerken açılmamaları için videodaki gibi kapatılır.

Tüm bezeler için aynı işlemler uygulanır ve hazırlanan poğaça hamurları yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Fırın tepsisinin üzeri bir bezle kapatılarak, 20 dakika kadar dinlendirilir.

Tepsi mayası tamamlanan poğaçaların üzerine, 2 adet yumurtanın sarısı ile 1 yemek kaşığı süt çırpılarak hazırlanan karışım fırça yardımıyla sürülür. Son olarak, poğaçaların üzerine çok bastırmadan çatalla ince çizikler atılır.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, üzerileri kızarana kadar yaklaşık 25 dakika pişirilir. Fırından alınan ve ilk sıcağı geçen poğaçalar ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.