Peynirli Pastane Açması Tarifi

 

İştah açan görünümü ve yumuşacık dokusuyla hazırlarını aratmayacak Peynirli Pastane Açması Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Peynirli olarak verilen tarifte, patates, zeytin gibi farlı iç harçları deneyebilir ya da sade olarak da hazırlayabilirsiniz.

Videolu ve yazılı anlatımlarıyla takip edebileceğiniz Peynirli Pastane Açması Tarifi, Hatice Mazı YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. 2 tepsi açma yapabileceğiniz tarif için gerekli malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

  • 1 paket yaş maya
  • 3 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet yumurta (1 adedinin sarısı üzeri için ayrılacak)
  • 1 kilogram + 1,5 su bardağı un

Araları için;

  • 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı

İç harcı için;

  • Peynir

Üzeri için;

  • Susam ve çörek otu

Hazırlanış Aşamaları

3 su bardağı süt, uygun bir tencereye alınarak ılık hale gelecek şekilde ocakta ısıtılır. Derince bir kaba alınan, ufalanmış 1 paket yaş maya ile 3 yemek kaşığı toz şekere, ılık hale getirilen süt eklenir. Maya ve şekere eriyene kadar çırpılarak karıştırılır. Ardından, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 tatlı kaşığı tuz ve 1 adedinin sarısı ayrılmış 2 adet yumurta ilave edilerek karıştırılır.

1 kilograma ilaveten 1,5 su bardağı un, azar azar eklenerek, ele yapışmayan yumuşak kıvama gelene kadar hamur yoğurulur. Hazırlanan hamurun üzeri kapatılarak, mayalanması için ılık bir ortamda dinlendirilir. Mayası tamamlanan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur. Bezelerin üzeri örtülerek 10 dakika kadar bekletilir.

Her bir beze, 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında yumuşamış tereyağından bir miktar alınarak, tezgahta elle uzunlamasına açılır ve ortasına iç harcı olan peynir yerleştirilir. Geniş tarafından kapatılır ve rulo şeklinde sarılır. Hazırlanan 2 hamur rulosu videoda görüldüğü gibi, uçları birleştirildikten sonra spiral şeklinde sarılır ve diğer uçlar da birleştirilerek son şekli verilir.

Pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirilen açma hamurları, tepsi mayası için yarım saat kadar dinlendirilir. Ardından, üzerilerine önceden ayrılan 1 adet yumurtanın sarısı çırpılarak sürülür, susam ve çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında, yaklaşık 20 – 25 dakika pişirilir. Fırından alınan açmalar, ilk sıcağı geçtikten sonra artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.