Pekmezli Un Helvası Tarifi

Şeker kullanmadan hazırlanan Pekmezli Un Helvası Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarından takip edebileceğiniz Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. İzleyip denediğinizde tam kıvamında ve çok sağlıklı olacak bu tatlıyı, aile bireylerinize gönül rahatlığıyla sunabilirsiniz.

Dilediğiniz kapları kalıp olarak kullanarak şık bir sunum yapabileceğiniz Pekmezli Un Helvası Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalınca hazırlanan ve sesli olarak izleyeceğiniz videodan aktarılmaktadır. Helvanın yapımında kullanacağınız malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 su bardağı un
  • 60 gram tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1,5 su bardağı pekmez
  • Yarım su bardağı su

Üzeri için;

  • Hindistan ceviz ya da Antep fıstığı

Hazırlanış Aşamaları

1,5 su bardağı üzüm ya da dut pekmezi ile yarım su bardağı su iyice karıştırılır.

Yarım çay bardağı sıvı yağ ve 60 gram tereyağı eklenen uygun bir tava, orta ateşe ayarlanan ocağa yerleştirilir. 1.su bardağı un ilave edilir ve 10 – 15 dakika boyunca sürekli karıştırarak kavrulur. Kavrulan una, sıçrama olasılığına dikkat ederek, önceden hazırlanan pekmez su karışımı yavaş yavaş eklenir.

Tüm malzemeler, helva kıvam alana kadar sürekli karıştırarak kavrulmaya devam edilir. Yaklaşık 5 dakika sonra ideal kıvamını alan helva ocaktan alınır ve kaşık ya da kalıp yardımıyla son şekli verilerek, servis tabağına yerleştirilir. Üzeri, Hindistan cevizi ya da Antep fıstığı ile süslenen helva, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.