Pastırmalı Rulo Börek Tarifi

Hazır yufka kullanarak çok pratik olarak yapılan Pastırmalı Rulo Börek Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. İç harcında, pastırmaya çok yakışan ıspanak ve havucun da kullanılmasıyla çok renkli bir görünüme kavuşan börekler, ikram ettiklerinizin beğenisini kazanacaktır.

Şık sunumu ile de fark yaratan Pastırmalı Rulo Börek Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Sesli anlatımı ile izleyeceğiniz videonun yanı sıra, yapımı için gerekli olan malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 100 gram ıspanak
  • 2 adet rendelenmiş havuç
  • 130 gram pastırma
  • 3 adet hazır yufka

Sosu için;

  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ

Üzeri için;

  • 1 adet yumurta

Hazırlanış Aşamaları

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; 4 yemek kaşığı yoğurt ile 1 su bardağı sıvı yağ, derince bir kapta iyice karıştırılarak hazır hale getirilir.

3 adet hazır yufkanın ilki, tezgaha serilerek açılır ve hazırlanan sostan fırça yardımıyla sürülerek ıslatılır. Üzerine, 100 gram ıspanağın yaprakları eşit şekilde dağıtılarak yerleştirilir ve 2. yufka ile kapatılır. 2. yufkanın üzeri de hazırlanan sostan sürerek ıslatılır ve yaklaşık 130 gram kadar pastırma dilimleri yerleştirilip, son yufka ile kapatılarak yufkanın üzeri soslanır.

Rendelenmiş 2 adet havuç, iç harcın son malzemesi olarak eşit şekilde dağıtarak yerleştirilir ve yufkalar rulo şeklinde sarılarak kapatılır. Hazırlanan rulo, 2 parmak genişliğinde kesilerek dilimlenir. Her bir dilim, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine düzgünce yerleştirilir.

Yufkalara sürülen sosun kalanına 1 adet yumurta eklenerek çırpılır. Böreklerin üzerine ve kenarlarına fırça yardımıyla sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alınan börekler, ilk sıcağı geçtikten sonra servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.